Deniz Kuvvetleri

USS Kitty Hawk parçalanmak üzere son yolculuğuna çıktı

ABD Donanması’nın tarihi uçak gemilerinden USS Kitty Hawk, parçalanmak üzere son yolculuğuna çıktı. 1960 yılında denize indirilen gemi, 49 yıl kullanıldıktan sonra 2009 yılında hizmetten çekildi.

Söküm işlemi başlatılan gemi, Bremerton Deniz Üssü’nden son kez ayrıldı. Geminin dört ana pervanesi de söküldü. Römork gemi tarafından çekilen USS Kitty Hawk, Foss Maritime Company tarafından Texas, Brownsville’e götürülecek. Buradan gemi Panama Kanalı’ndan çekilemeyeceği için Güney Amerika’yı dönerek 129 gün ve 16 bin deniz mili kat ettikten sonra ABD’nin doğu yakasına getirilecek.

Römork, saatte 5 ila 8 deniz mili arasında değişen hızda USS Kitty Hawk’ı çekecek. Kurtarma ekipleri, uçak gemisinin bazı iç ışıkları çalıştırmak için bir jeneratör, sintine ve su tahliye pompaları ve acil bir durumda demirin ırgatı için motor eklemek de dahil olmak üzere gemiyi hazırlamak için aylarca hazırlık yaptı. 

70 uçak kapasiteli

Adını Wright Kardeşlerin ilk uçuş yaptığı yerden alan USS Kitty Hawk, güvertesinde 70 savaş uçağı taşıma kapasiteliydi. Toplam 62,335 ton ağırlığına sahip geminin uzunluğu ise 325,8 metreydi.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala