Türk Savunma Sanayi

HAVELSAN ‘Yapay Zeka’yı masaya yatırdı

Türk Savunma Sanayiinin yazılım evi ve simülasyon merkezi HAVELSAN, yapay zeka gelişmelerini ele almak üzere 6. Teknoloji Paneli’ni düzenledi. Geleceğin teknolojilerinde yapay zeka konusunda ürünlere ne tür özelliklerin ekleneceği bu panelde tartışıldı.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç’un da Türkiye’nin yapay zeka vizyonu ve Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi hakkında bilgiler verdiği panelde, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Balcısoy ile Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Metin Sezgin yapay zeka çalışmalarını anlattı.

HAVELSAN’ın yapay zeka odaklı proje sunumlarında ve Yapay Zeka ve Geleceğin HAVELSAN’ı konulu panelde mevcut çalışmalar, vizyon ve hedefler ele alındı. 

SSB sunum yaptı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı AR-GE ve Teknoloji Yönetimi Dairesi uzmanları da savunma sanayinde yapay zeka çalışmaları hakkında bilgi verdi. 

Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Celal Sami Tüfekci, askeri alanda geleceğin ordusu, geleceğin muharebe alanı gibi konsept çalışmalarına bir çok ülkenin başladığını, HAVELSAN’ın da bu alanda önemli çalışmalar yaptığını dile getirdi. 

Doktorasını yapay zeka konusunda yapan HAVELSAN Genel Müdür Dr. Mehmet Akif Nacar ise “AR-GE harcamalarında yapay zekâya ayırdığı payın ve bu alanda yetkin personel sayısının artışıyla gelecekte HAVELSAN’ı çok önemli bir noktaya taşıyacağız” şeklinde konuştu. 

“Zekada zaman yolculuğu” konulu sunumda yapay zekanın tarihsel süreci içindeki rolü ele alınırken, etkinliğin sonunda “Teknolojiye Katkı” ödül töreni gerçekleştirildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala