SavunmaTürk Savunma Sanayi

Hürkuş HYEU ile yeni tip sertifikası aldı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Hava Kuvvetleri Komutanlığı‘nın temel ve gelişmiş yeni nesil turboprop eğitim uçağı ihtiyacını karşılamak amacıyla Hürkuş geliştirme çalışmalarında yen bir adım daha attı. 

Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı (EASA) tarafından verilen ülkemizin sivil anlamda ilk sertifikalı uçağı Hürkuş askeri yeni varyantı Hürkuş HYEU için de ‘‘Tip Sertifikası“ çalışmalarını tamamladı. Hürkuş böylece askeri havacılık firmaları gibi ilk defa kendi belgesini yayınlayabilme başarısını göstermiş oldu. 

Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) ve Savunma Sanayii Başkanlığı uhdesinde başlatılan Hürkuş projesi, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın desteği ile kendini geliştirmeye devam ediyor.

540 saat uçuş

Sertifika çalışmaları kapsamında ilgili tüm faaliyetlerin tamamlandığına işaret eden belge olan ‘‘Tip Sertifikası“ tanımlanırken toplam 540 uçuş saati, binlerce saat yer ve laboratuvar testleri olmak üzere toplam 1138 adet gereksinim tamamlandı. Tasarımı kendine ait olan özgün askeri eğitim hava aracı konfigürasyonu icin Hürkuş gerekli tüm emniyet doğrulama faaliyetlerini tamamlayarak benzer askeri havacılık firmaları gibi ilk defa kendi belgesini yayınlayabilme başarısını göstermiş oldu.
Bu kapsamda, milli aviyonik süit giydirilen yeni konfigurasyona yönelik sertifikasyon kurallarında tanımlanan gereksinimler için ilgili yer ve uçuş testleri tamamlarak önemli bir kilometre taşı daha aşılmış oldu. 

Kotil: “Diğer hava araçlarımıza da uygulanacak”

“Tip Sertifikası” çalışmaları hakkında görüşlerini paylaşan Prof. Dr. Temel Kotil; “Ülkemiz artık kendi sertifikasını uluslararası otoritelerin kabul ettiği kriterlerde yayınlama kabiliyetine erişmiş oldu. Bu kabiliyeti dünyada gerçekleştirebilecek az sayıda ülke arasında yer almaktan mutluyuz. HÜRKUŞ ile başladığımız bu çalışmamızı ilerleyen dönemlerde diğer hava araçlarımız için de gerçekleştirecek olmanın heyecanı içindeyiz. Emeği geçen çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Milli havacılık endüstrimize güç katmayı sürdüreceğiz.” dedi. 

HYEU nedir?

Hürkuş HYEU, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın eğitim faaliyetlerinde kullanılması planlanıyor. HÜRKUŞ HYEU ile İleri Hava Kontrolörü, İleri Muharebe Kontrolörü ve Müşterek Ateş Destek Timi eğitimleri verilecek. 

Konya 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı 135’nci Filo isterlerine göre gelişmiş varyant olarak adlandırılan Hürkuş HYEU’nun, düşük kullanım maliyet ve gelişmiş aviyonik sistemleri ile önemli avantajlar sağlayacağı öngörülüyor. 

Hürkuş’un mevcut gelişmiş özelliklerine ek olarak HYEU ile Elektro-Optik / Infrared (EO/IR) kamera, lazer güdümlü ve güdümsüz eğitim mühimmatlarının yanı sıra oto pilot entegrasyonları da aşamalı olarak gerçekleştirilebilecek. Model halen eğitim amaçlı üretilen Hürkuş-B modelinden geliştiriliyor.

6 uçak teslim edilecek

Plana göre TUSAŞ toplam 6 adet HYEU standartlarında Hürkuş uçağına Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala