Türk Savunma Sanayi

F-16 Block 30 TM uçaklarına ASELSAN IFF

Türk Hava Kuvvetleri’nde halen gövde ömrü uzatma ve ÖZGÜR modernizasyonunun gerçekleştirildiği F-16 Block 30TM’ler, ASELSAN tarafından geliştirilen Mod 5 IFF sistemine kavuştu.

Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında 2018 yılında imzalanan Dost Düşman Tanıma Tanıtma Sistemi Mod 5 (IFF) Tedarik ve Tersine IFF Geliştirme Projeleri Sözleşmesi kapsamında, Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan F-16 Blok 30TM uçaklarına ASELSAN tasarımı ve üretimi IFF Mod 5/S cevaplayıcı cihazlarının prototip entegrasyon faaliyetleri tamamlandı.

ASELSAN tarafından geliştirilen ve üretilen IFF Mod 5/S cevaplayıcı cihazının uçak üzerinde entegrasyon faaliyeti 1’inci Hava Bakım Fabrika (HBF) Müdürlüğü ile birlikte gerçekleştirildi. 

Bu kapsamda, 401’inci Test Filo Komutanlığı tarafından 20 Nisan 2021 tarihinde ADS-B Out yeteneği dahil tüm modların test edilmesi amacıyla gerçekleştirilen uçuş testi başarı ile sonuçlandı.

HANGİ ÖZELLİKLERE SAHİP

IFF Mod 5/S Sorgulayıcı Cihazı, günümüz hava savunma ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde Mod 5/S özelliklerine sahip kısa-orta menzilli bir sorgulayıcı. IFF Mod 5/S Sorgulayıcı Cihazı, STANAG 4193 Sürüm 3’e uygun olarak Mod 1, Mod 2, Mod 3/A, Mod C, Mod S ve kriptolu Mod 4/Mod 5 modlarını desteklemekte.

Platformda mevcut olan birincil sensör ile koordineli olarak çalışan ve tespit edilen hedefleri sorgulayan IFF Mod 5/S Sorgulayıcı Cihazı, operasyonel ihtiyaçlara bağlı olarak “Otomatik/Manuel”, “Interlace/Supermode” , SUR darbesi gibi sorgulama yönetim kabiliyetlerine sahip.

IFF Mod 5/S Sorgulayıcı Cihazı “RSLS/ISLS”, “Defruiting”, “GTC” ve Mod 4/5 için “Reply Evaluation” gibi IFF sinyal işleme yeteneklerine sahip.

İÇERDİĞİ TEKNOLOJİ

IFF Mod 5/S Sorgulayıcı Cihazı’nda yüksek işlem gücüne sahip FPGA, DSP, Mikro işlemciler ile yüksek örnekleme hızı ve çözünürlüğe sahip Analog/Sayısal, Sayısal/Analog çeviriciler ve sayısal modülasyon/demodülasyon tekniklerinin kullanımıyla önemli ölçüde esneklik ve güvenilirlik sağlanmıştır.

GENEL ÖZELLİKLER
​STANAG 4193 Sürüm 3 uyumlu
​Mod 4/5 Plug-In Kripto Birimi ile çalışma
Mod 1, 2, 3/A, C, S, 4 ve 5 ( Seviye-1 )​

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Abi şu Aselsan hakkında olumlu haber yayınlamayın ne zaman olumlu bir haber gelse hisse dibe düşüyor ; ihracat rekoru kırdı eyvah hisse dip ; böyle hisse görmedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala