Türk Savunma Sanayi

T129 ATAK’a ASELSAN Mode 5 IFF

TUSAŞ tarafından geliştirilen T129 ATAK taarruz helikopterlerine, ASELSAN ürünü Milli Dost Düşman Tanıma Sistemi (IFF-Identification Friend and Foe) takılmaya başlandı. 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde bir çok farklı tipte uçak, helikopter ve İHA sisteminde kullanılan ASELSAN ürünü IFF Mod 5/S cevaplayıcı cihazının test ve entegrasyonunun ardından artık T129’larda milli sistem kullanımı başladı.

Daha önceden Mode 4 serisi olan sistemler, NATO’nun başlattığı çalışma ile Mod 5’e yükseltilme kararı alınmıştı. Savunma Sanayi Başkanlığı’nın direktifi ile çalışmalara başlayan ASELSAN böylelikle T129 ATAK helikopterleri için de sistemi tamamlamış oldu.

HANGİ ÖZELLİKLERE SAHİP

IFF Mod 5/S Sorgulayıcı Cihazı, günümüz hava savunma ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde Mod 5/S özelliklerine sahip kısa-orta menzilli bir sorgulayıcı. IFF Mod 5/S Sorgulayıcı Cihazı, STANAG 4193 Sürüm 3’e uygun olarak Mod 1, Mod 2, Mod 3/A, Mod C, Mod S ve kriptolu Mod 4/Mod 5 modlarını desteklemekte.

Platformda mevcut olan birincil sensör ile koordineli olarak çalışan ve tespit edilen hedefleri sorgulayan IFF Mod 5/S Sorgulayıcı Cihazı, operasyonel ihtiyaçlara bağlı olarak “Otomatik/Manuel”, “Interlace/Supermode” , SUR darbesi gibi sorgulama yönetim kabiliyetlerine sahip.

IFF Mod 5/S Sorgulayıcı Cihazı “RSLS/ISLS”, “Defruiting”, “GTC” ve Mod 4/5 için “Reply Evaluation” gibi IFF sinyal işleme yeteneklerine sahip.

İÇERDİĞİ TEKNOLOJİ

IFF Mod 5/S Sorgulayıcı Cihazı’nda yüksek işlem gücüne sahip FPGA, DSP, Mikro işlemciler ile yüksek örnekleme hızı ve çözünürlüğe sahip Analog/Sayısal, Sayısal/Analog çeviriciler ve sayısal modülasyon/demodülasyon tekniklerinin kullanımıyla önemli ölçüde esneklik ve güvenilirlik sağlanmıştır.

Genel Özellikler
​STANAG 4193 Sürüm 3 uyumlu
​Mod 4/5 Plug-In Kripto Birimi ile çalışma
Mod 1, 2, 3/A, C, S, 4 ve 5 ( Seviye-1 )​

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap