Savunma

İlk F-16 Block 30 ömür uzatım işlemi tamam

Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki 35 adet Block 30 tipi F-16’nın gövde ömür uzatım işleminin ilki Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından tamamlandı. Gövde ömrünü 8 bin saatten 12 bin saate çıkartan işlem ile gövdede güçlendirme ve bakım işlemi gerçekleştirildi. Block 30 serisi F-16D tipi uçak, Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) tarafından verilen bilgiye göre “F-16 Yapısal İyileştirme Projesi kapsamında ilk F-16 Blok-30 uçağının yapısal iyileştirmesi tamamlandı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi. TUSAŞ tarafından gerçekleştirilen yapısal iyileştirmeler kapsamında gerekli görülen yerlerde tamir ve değişim ile gövde üzerinde güçlendirme uygulaması yapıldı. Hava Kuvvetlerimizin ana vurucu unsuru olan F-16 uçaklarımızın yapısal ömrünü 8000 saatten 12000 saate çıkarmayı hedefliyoruz. Proje kapsamında 35 adet F-16 Blok-30 uçağının yapısal iyileştirmesini planlanıyoruz” dendi.

Anlaşması 2017’de yapılan projeye göre böylelikle uçaklara 4 bin saat yani yaklaşık 20 yıl daha uçma imkanı sağlanacak. Uçakların 25’inin işlemi Ankara’da TUSAŞ’ta, kalan 10 adeti de Eskişehir’deki 1. Hava İkmal Bakım Merkezi’nde gerçekleştirilecek. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı