Türk Savunma Sanayi

Coşkunöz 26’ncı Surion orta gövdesini teslim etti

Coşkunöz Savunma ve Havacılık, G. Kore Genel Maksat Helikopteri Surion için ürettiği 26’ncı orta gövdesinin teslimatını tamamladı. 2015’te başlayan üretim, 2026’ya kadar sürecek.

Güney Kore genel maksat helikopterinin en önemli bölümlerinden birisi olan Orta gövde (Center Fuselage) montajı Türkiye’de yapılıyor. Bu kapsamda Coşkunöz Savunma ve Havacılık (CSH) tarafından üretilen 26 ncı helikopter orta gövdesi Güney Kore’ye teslim edilmek üzere yola çıktı. Güney Kore merkezli Korean Aerospace Industries (KAI) ile 60 Kore Genel Maksat Helikopteri ’nin (KUH Surion) orta gövde montajı için 2015’te anlaşma imzaladıklarını söyleyen Coşkunöz Holding CEO’su Erdem Acay, bu çerçevede üretim ve sevkiyatların planlandığı şekilde ilerlediğini, 2026’ya kadar da teslimatların devam edeceğini açıkladı. 

Yüksek hassasiyet ve yüksek teknoloji gerektiren gövde montajının Türkiye’ye büyük bir yetenek ve katma değer kazandırdığını vurgulayan Erdem Acay, “Hassas parça imalatı, montaj, entegrasyon, tasarım ve mühendislik gibi hizmetlerimiz ile savunma sektörümüze değer katmanın mutluluğunu, ihracatımızla ülkemize fayda sağladığımızın bilinciyle yaşıyoruz. Havacılık alanındaki hassas işleme yöntemiyle başlayan üretim gamımızı uçak ve helikopter gövdesi üretimi seviyesine yükselterek stratejik çözümlerdeki başarılarımızı ilerletiyoruz” dedi.

Havacılığın en üst yetkinliği 

2026 yılına kadar devam edecek proje kapsamında kazanılan yetenekle Türkiye’de ‘Gövde Montajı’ gerçekleştirebilen iki firmadan biri olduklarını belirten Acay, “Havacılığın en üst yetkinliklerinden birisi olan Fuselage üretim yetkinliğinin milli hava platformlarında ve global hava aracı üreticilerin ürünlerinde de kullanılması için görüşmelerimiz devam ediyor. Hali hazırda hava aracı gövde imalat ve montaj yetkinliği ile yerli ve uluslararası firmalara hizmet veren CSH bu alandaki yetkinliğini daha da geliştirmek için hızla ilerliyor” diye konuştu. 

Kore’nin en kritik projelerinden

Güney Kore, envanterindeki bazı helikopterlerini KUH-1 Surion helikopterleri ile değiştirmeyi planlıyor. Türk savunma sanayinin önemli girdiler yaptığı projelerde CSH da önemli rol oynuyor.
Güney Kore’nin kritik projeleri arasında yer alan genel maksat helikopterinin savunmadan sivil havacılığa kadar farklı alanlarda önemli görev alması bekleniyor. 

Airbus ile birlikte tasarlandı

Çift motorlu, KAI KUH-1 Surion helikopterinin tasarımı 2006 yılında KAI tarafından başlatıldı. Tasarım çalışmalarında Airbus Helicopters da destek verdi. 1,2 milyar dolarlık projede, ilk uçuş 2010 yılında yapıldı. Test ve sertifikasyon çalışmalarının ardından helikopter 2013 yılında kullanıma alındı. Polis gibi farklı devlet birimleri için helikoptere topla 245 adet sipariş verildi. Surion, UH-1 ve MD500’lerin yerini alıyor.

Uçuş ekibi iki pilottan oluşan helikopter 9 tam teçhizatlı asker veya 15 yolcu taşıyabiliyor. Maksimum kalkış ağırlığı 8,7 ton olan helikopter, 2 adet General Electric imalatı T700/701K serisi motora sahip. Her bir motor, 1915 shp güç üretiyor. Saatte 290 kilometre hıza çıkabilen helikopter, 4 bin 595 metre irtifaya çıkabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala