Haberler

Coşkunöz, G. Koreli Surion helikopterinin orta gövdesini yapıyor

Güney Koreli havacılık devi KAI denildiğinde Türkiye’de sektörün aklına, Türk Hava Kuvvetleri’nde kullanılan KT-1T eğitim uçakları gelir. KAI ile iş birliği konusunda önemli adımlardan birini uzun yıllardır Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile Coşkunöz Holding şirketlerinden Coşkunöz Savunma ve Havacılık A.Ş. birlikte yürütüyor. 

2015 yılında imzalanan anlaşma ile TUSAŞ ile birlikte Coşkunöz de Surion helikopterleri için orta gövde imalatı gerçekleştiriyor. İlk teslimatı 2017’de yapılan orta gövde için şirket 10 yıl içinde toplam 60 adet imal edecek.

BAKAN VARANK İNCELEDİ

Coşkunöz’ün Eskişehir’deki tesislerini gezen ve gövde imalatını inceleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank. “Türk sanayisinin gücü sınırları çoktan aştı, aşmaya da devam edecek. Güney Kore için üretilen helikopterlerde bizim imzamız var. Kore Genel Maksat Helikopterlerinin orta gövdesi Coşkunöz Holding tarafından Eskişehir’de üretiliyor” dedi.

G.KORE AIRBUS İLE BİRLİKTE TASARLADI

Çift motorlu, KAI KUH-1 Surion helikopterinin tasarımı 2006 yılında KAI tarafından başlatıldı. Tasarım çalışmalarında Airbus Helicopters da destek verdi. 1,2 milyar dolarlık projede, ilk uçuş 2010 yılında yapıldı. Test ve sertifikasyon çalışmalarının ardından helikopter 2013 yılında kullanıma alındı. Polis gibi farklı devlet birimleri için helikoptere topla 245 adet sipariş verildi. Surion, UH-1 ve MD500’lerin yerini alıyor.

Uçuş ekibi iki pilottan oluşan helikopter 9 tam teçhizatlı asker veya 15 yolcu taşıyabiliyor. Maksimum kalkış ağırlığı 8,7 ton olan helikopter, 2 adet General Electric imalatı T700/701K serisi motora sahip. Her bir motor, 1915 shp güç üretiyor. Saatte 290 kilometre hıza çıkabilen helikopter, 4 bin 595 metre irtifaya çıkabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı