Hobi

Nu.D.40: Almanya’da kaybolan Türk uçağının hikayesi

Nuri Demirağ’ın ülkemize kazandırdığı bir çok ilkten biri de adıyla kurduğu uçak fabrikasıdır. Farklı modelleri hayata geçiren Demirağ’ın bilinmeyen uçak projesi Nu.D.40’ın hikayesini Almanya’da yaşayan Dr. Emir Öngüner hazırladı. Kitap, TÜBİTAK tarafından “Bir avcı tayyaresi yapmaya karar verdim” adıyla yayınlandı.

Tasarımına 1937’de başlanan prototip 1938/39 yıllarında Almanya’da rüzgar tüneli testlerine tabi tutulduktan bir süre sonra II. Dünya Savaşı başlar ve araya Alman makamlarının girmesiyle projenin akıbeti ilginç bir hal alır. 80 seneyi aşkın süredir Türkiye’de bilinmeyen ve kaderine terk edilmiş bu projenin tarihçesine resmî yazışmalar, raporlar, teknik çizimler ve fotoğraflar eşliğinde tanık olacaksınız.

Dr. Emir Öngüner’in uzun yıllardır araştırmalarını topladığı kitapla ilgili olarak “Takdim ve misafir ön söz yazıları ile katkıda bulunan TÜBİTAK Başkanı Prof. Hasan Mandal, Demirağ’ın torunu Prof. Banu Onaral ve TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Temel Kotil’e teşekkürlerimi sunarım. Kitabı edinen herkesin eleştirel gözle okumasını tavsiye ederim. Çünkü burada anlatılanlar Türk sanayisi adına cesaret alınacak kadar ders çıkarılacak olaylar zinciridir” dedi.

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Tolga Bey merhaba, kitabı TÜBİTAK yayınlarında göremedim, ISBN numarasını yazmanız mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap