Türk Savunma Sanayi

Aksungur’un rekor uçuşunda TEI’nin motoru var

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından tasarlanan çift motorlu İHA sistemi Aksungur, geçen hafta testlerde 49 saat uçuş yaparak rekor kırmıştı. Bu testlerde TUSAŞ Motor Sanayi (TEI) tarafından tasarlanarak imal edilen PD170 motoru kullanıldı.

Normalde 40 saat havada kalacak şekilde tasarlanan Aksungur, 59’uncu testinde 49 saat havada kalırken aynı zamanda gökyüzüne bayrağımızın ay-yıldınızı da çizdi. İlk uçuşunu geçen yıl Mart ayında yapan sistem böylelikle test sürecinin atış kısmı hariç önemli bölümünü de tamamlamış oldu. 

ANKA ile ortak sistemlere sahip Aksungur’un en önemli noktalarından biri de PD170 motorları. TEI’nin geliştirdiği sistem, 172 beygir güç üretiyor. Yer ve havadaki testlerin ardından ilk olarak İHA uçuşunu ANKA üzerinde 27 Aralık 2018 tarihinde yapan motor, JP-8 veya Jet-A1 yakıtı kullanabiliyor.

 

İrtifa kabiliyetleri ve yakıt sarfiyatı bakımından rakiplerinin önünde yer alan TEI-PD170, iki kademe seri turboşarj sistemine sahip. Turbodizel özelliğine sahip motor ağırlık açısından da toplam 162 kg kuru ağırlığı ile rakiplerinden daha hafif.

TEI imkânlarıyla üretilen ve yazılımı geliştirilen Yedekli Motor Kontrol Sistemi’ne sahip olan, sivil havacılık standartlarına uygun olarak geliştirilen TEI-PD170 motoru, 45.000 ft. tavan irtifaya kadar İHA sistemlerini çıkartabilecek.

6500 saatlik kalibrasyon ve test faaliyetlerinin sonunda seri üretim aşamasına gelen TEI-PD170 motorundan en önemli teslimat geçtiğimiz ocak ayında 13 adetle yapılmıştı. TEI anlaşma doğrultusunda toplam 40 adet motoru üreterek teslim edecek.

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap