Savunma

Sikorsky’den 6 Marine One helikopteri daha

Necdet GÜRSOY

Sikorsky, ABD Başkanının kullanacağı 6 adet VH-92A helikopteri için sözleşme imzaladı. ABD Donanmasının helikopter programı kapsamındaki 23 adet VH-92A helikopter alımının bir parçası olan bu 6 helikopter başkanlık helikopteri olarak kullanılacak.

ABD Deniz Piyadeleri tarafından işletilecek helikopterler 471 milyon dolarlık sözleşme kapsamında 2022 yılında teslim edilecek ve ABD Başkanının uçtuğu “Marine One” çağrı işaretli Sikorsky VH-3D’lerin yerini alacak.

ÇİFT MOTORLU S-92’DEN GELİŞTİRİLDİ

ABD Donanmasına beş VH-92A helikopterini teslim eden Sikorsky’nin modifiye ettiği altıncı helikopter bahar aylarında ABD Hükümeti tarafından test edilecek. Diğer 17 helikopterin 2023 yılında Donanmaya teslim edilmesi planlanıyor.

Çift motorlu sivil S-92’den geliştirilen VH-92A’lar Sikorsky’nin Stratford, Connecticut tesisinde modifikasyondan geçiriliyor. ABD Başkanı, Başkan Yardımcısı ve Genel Kurmay Başkanına hizmet verecek bu helikopterlere Sikorsky ve ABD Donanması tarafından gelişmiş görev ve iletişim sistemleri entegre ediliyor.

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı