Savunma

Selçuk Bayraktar HAVELSAN’ın geliştirdiği M60 tank simülatörünü test etti

SAHA Expo’nun son gününde organizasyonun ağır misafirlerinden biri de Baykar Savunma Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar oldu. Farklı şirketlerin stantlarını ziyaret eden Bayraktar, HAVELSAN şirketinde de temaslarda bulundu. Stantta bulunan M60 tankının simülatörünü inceleyen Bayraktar, deneme sürüşü gerçekleştirdi.

Sürücü koltuğuna oturan Bayraktar, tam konsantrasyon içinde M60’ın kullanımını deneyimlerken izleyenlere de heyecanlı anlar yaşattı.

Sürüş esnasında Havelsan yetkililerinden bilgi alan Bayraktar, tankın en yüksek hızını sordu. 55-60 km/saat hıza kadar çıkabildiğini öğrendikten sonra bu noktayı test etti. Bu sırada Selçuk Bayraktar’ın “Uçacak herhalde” sözü izleyenleri kahkahalara boğdu.

 

HAVELSAN’ın geliştirdiği M60 her türlü birlikte kısa sürede kurulabiliyor

Mobil olan simülatör, istenilen yere taşınabiliyor. Yani birliğin ayağına gidiyor. Eğitim her türlü şartta yapılıyor. Tek gereken 220 volt elektrik. Geçen yıl modernizasyonu tamamlanan ve Kara Kuvvetleri’nin ana muharebe tanklarından biri olan M60’a M60TM adı verilmişti.

Eğitim standartını yükseltecek sistem, önümüzdeki günlerde test için Kara Kuvvetleri’ne verilecek. Bu testlerin geri dönüşüne göre HAVELSAN simalatörü geliştirerek Kara Kuvvetleri’nin kullanımına sunacak.

Tolga Özbek’in M60 Tank simülatör sürüşü

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala