Savunma

Rusya’dan Türkiye’ye 2. paket S-400 iddiası

Moskova’da yapılan MAKS-2021 Havacılık Fuarı’nda açıklala yapan  Rosoboronexport’un CEO’su Alexander Mikheyev, Türkiye’nin ikinci parti S-400 için bir proje geliştireceğini söyledi. Mikheyeve, halen  finansal ve teknik iş birliği üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Türkiye ile Ruya 2017’de yüksek hava savunma füzesi sistemi S-400 konusunda anlaşma yapmıştı. Teslimat, Temmuz 2019’da Rus Hava Kuvvetleri’ne ait uçakların Ankara yakınlarındaki Mürted Hava Meydan Komutanlığı’na inmesiyle başlamıştı. Ardından ABD Türkiye’yi aldığı karar ile F-35 Programı’ndan çıkarmıştı. Türkiye Rusya’dan iki filo toplam 4 batarya S-400 sistemi almıştı.

Rusya Federasyonu’nun silah ihracatından sorumlu kuruluşu Rosoboronexport’un CEO’su Alexander Mikheyev, ikinci parti S-400 ile ilgili projenin gelecek aylarda tamamlanmasının planlandığını vurgulayarak “Nihai istişareler sürüyor, bir finansal model ve projede teknik işbirliği programı oluşturuldu.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ikinci parti S-400 tedariki ile ilgili olarak Mart 2021’de yaptığı açıklamada “Masaya iki sistem için oturuldu ama ikinci sistem konusunda bizim Patriot ve SAMP-T gibi sistemlerde de sürekli olarak üzerinde durduğumuz konu, doğrudan alımın yanında hava savunma sistemlerinde yolculuğumuzu daha kolaylaştıracak, daha hızlandırılacak belirli teknoloji paylaşımları istedik ki bu şunun için de geçerli; bu sistemler envanterimize girdiğinde bakım, onarım, idame için dünyanın parasını vermemiz gerekecek. Burada da belirli kabiliyetimiz olsun istedik. Meselenin geldiği nokta budur” demişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala