Hava KuvvetleriSavunma

Yunanistan’a Rafale teslimatları başladı

Yunan Hava Kuvvetleri, yeni savaş uçağı Rafale‘ları teslim almaya başladı. Fransı Hava Kuvvetleri’nden ikinci el olarak alınan ve imalatçı Dassault tarafından bakım-modifikasyon işlemleri gerçekleştirilen Rafael’ların ilki dün Fransa’da Merignac’ta düzenlenen tören ile teslim edildi.

Anlaşma ile ilgili olarak Dassault Havacılık CEO’su Eric Trappier, Fransa ile Yunanistan’ın yaptığı stratejik ortaklığa dikkati çekerek, “Atina hükümetinin bu seçimi Amerikan yapımı uçaklara alternatif olduğunu gösteriyor. Ürettiğimiz uçakları Avrupa pazarında satmak hiç de kolay değil” diye konuştu.

Yunanistan, geçtiğimiz ocak ayında Fransa ile yaptığı anlaşmaile toplam 2,3 milyar Euro karşılığında 12’si ikinci el, 6’sı da fabrika çıkışlı toplam 18 adet uçak teslim edecek. Geçtiğimiz mayıs ayında ilk olarak Yunan milliyet işaretleri ile görüntülenen çift kişilik Rafale B için bir süredir pilot ve teknisyen eğitimleri Dassault’nun Bordo ve Fransız Hava Kuvvetleri’nin Istres-Le Tubé Hava Üssü’nde devam ediyordu.

Temmuz ayından başlayarak Fransa her ay bir uçağı Yunanistan’a teslim edecek. Yıl sonuna kadar ikinci el Rafale uçakları Merignac Hava Üssü’nde eğitimde kullanılacak. Yıl sonu 6 uçak Yunanistan’da Tanagra Hava Üssü’nde konuşlandırılacak.

Çift motorlu Rafale, Fransız Hava ve Deniz Kuvvetleri için geliştirildi. Uçağın ilk dış müşterisi ise Mısır oldu. Mısır’ı Hindistan, Katar ve Hırvatistan izledi. Halen Fransa çok rollü savaş uçağını hem ikinci el hem de fabrika çıkışlı olarak pazarlıyor. Uçak özellikleri açısından 4+ Nesil olarak adlandırılıyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap