Savunma

Rusya: Türkiye’ye Su-35 ve Su-57 satışına hazırız

Rusya bir kez daha Türkiye’nin savaş uçağı ihtiyacını karşılamak için hazır olduklarını açıklaması dikkat çekti. 

Rusya federal askeri-teknik işbirliği servisi FSVTS’nin yetkililerinin Türkiye’ye Su-35 ya da Su-57 jetleri tedariki üstüne yapılan görüşmelerde ilerleme sağlanıp sağlanamadığı sorusuna “Defalarca söylediğimiz gibi, yeni uçaklarımız da dahil olmak üzere Rus yapımı askeri ürün çeşitlerimizin tamamının tedariki ihtimalini Türkiye ile ele almaya hazırız” dedi.

FSVTS yetkilisi Rus basınına açıklamalarında, Türkiye tarafının daha önce Su-35 uçakları ile ilgilendiğini de belirtti ve söz konusu uçakların tedarikine ilişkin bir başvuru yapılması halinde görüşmeye hazır olduklarını kaydetti.

Rus yetkili bunun yanında, beşinci nesil Su-57 uçakları için de görüşmelere hazır olduklarını söyledi ancak bu uçakların üretiminde Rusya Savunma Bakanlığı’nın gereksinimlerine öncelik verileceğini sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Sag olsunlar biz almayalim. Biz kendi ucagimizi üretecegiz. Hem Rus ucak teknolojisi bizim kalite standartlarimizi karsilamiyor. Ama belki ortak üretim düsünülebilir. Kaportasi ve motoru ruslardan radari mühimmati yedek parcalari vsr. bizden olursa belki olur.

  2. F-35 i ABD vermiyor. Yunanistan F-35 alıyor.Türkiye MMU nun seri üretimini 2030 da belki yapacak!Yani o zamana kadar Türkiye=0 Yunanista=100 F-35 e sahip olacak biz SU-57 de almayalım? İHA SİHA ve eskimiş hurda F-16 ve çöplük F-4 lerle hava sahamızı koruyamayalım! Bu kafayla mavi vatan masaldan da öte hayal!

  3. Amerikan Ford marka otomobil de aynı prensiple çalışır Rus Lada marka Alman Mersedes BMW Volswagen marka Japon Toyota Honda Nissan marka Fransız Renault Citroën Peugeot marka otomobil de aynı prensipte çalışır. Yani bütün otomobiller aynı prensiple çalışır. Uçaklarda böyledir. Rus SU- 57 de Amerikan F- 35 de aynı prensiple çalışır. Ama S-400 leri Türkiye ye aldıran bizim eski generaller SU-57 uçaklarına gelince bir türlü Türkiye ye aldırmazlar! Bu adamlar Türkiye nin 5 nesil uçağa sahip olmasını istemeyen kötü adamlar! Bu adamlar F-35 e de SU-57 ye de karşılar!

  4. Sanki SU57 kapıda bekliyor bizi . Daha 1 filo bile almadı rusya sence almaya kalksak ne zaman sıra gelir?

  5. Rusyanın vermeye hazırız aciklaması dış politika ve nato Türkiye ilişkilerini kaşımaktan başka bişey değil. Peki halihazırda müthiş bir birikimimiz var F16 konusunda . Neden tersine mühendislik yapmadık ?

  6. Yaa yorumlara bakıyorumda, 2 tane koyun versek güdemeyecek insanlar 🙂 uçak üretmekten, ülke yönetmekten, tersine mühendislikten bahsediyor, hiç birşeyi de beğenmiyor, tabii bekara karı boşamak kolayyyy

  7. Rusların beyanatı politik söylem biraz da etrafı karıştırma, Sam Amca’yı kızdırma gayretleri! Bu iş, öyle kolay bir iş değil. Parayı verdin mi, belki uçağı alırsın ama geri plandaki işler öyle yazıldığı kadar kolay değil… Herşeyden önce Türkiye bir NATO üyesi ve silah/ekipman konusunda (kendi geliştirdiği ve ürettiği silahlar ve mühimmatlar dahil) NATO standartlarına uymak, NATO standartlarına göre sertifiye olmak zorunda… Yeni bir uçak demek, harekatından, pilotaj eğitiminden tutun da bakımına, yer ve bakom personelinin eğitimine kadar kadar yeni bir “hat açmak” demek. Yedek parçası vb. donanımlar açısından tamamen yeni bir lojistik zinciri demek… Hava üssünü bu uçağa göre uyumlu hale getirmek demek! Yeni bir uçakta, henüz sertifiye olmadığı bir mühimmatı (örneğin yeni bir füzeyi…) kullanmak milyonlarca dolarlık yeni yazılım (ve iş gücü) ve sonrasında testler ve sertifikasyon süreçleri/masrafları demek! Ve bu “yeni tip uçak” üstüne üstlük bir de Rus ya da Çin menşeli bir uçak ise, Sam Amca ve Nato ile S-400’lerde olduğu gibi “papaz olmak” demek!… -:((( Hadi bir an işin siyasal tarafını da bırakalım bir kenara: Rus/Çin uçağı almak sadece uçağın gövdesini ve motorunu alabilmek olsa hadi neyse de, bu uçağın radarı dahil elektronik sistemleri (kısaca aviyonik paketi) ve silahları, pilotun kullanacağı kask vb. donanım nasıl kolay, kısa sürede, az masrafla halledilecek ki???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala