Hava KuvvetleriSavunma

NATO’nun AWACS’larına ömür uzatma modernizasyonu

NATO Nihai Ömür Süresini Uzatma Programı (Final Lifetime Extension Programme/FLEP) çerçevesinde Boeing, Leonardo’yu ilk NATO E-3A test uçağını en son sürüme yükseltmek için NAPMA (NATO AEWC – Havadan İhbar ve Kontrol/HİK – Program Yönetim Ajansı)’nın ana yüklenicisi olarak seçti.

FLEP’in hedefi, NATO’nun 2035 yılına kadar görev yapacak olan E-3A AWACS (Havadan İhbar ve Kontrol/HİK) uçak filosunun emniyetle bu operasyonu yapabilmesini sağlamak.

2023 yılında tamamlanacak modernizasyon, Leonardo personeli tarafından İtalya’nın Venedik kentindeki Tessera fabrikasında yürütülen FLEP programı kapsamında yeni geliştirilen donanımın kurulumunu ve doğrulanmasını kapsıyor. Leonardo ayrıca NATO’nun Geilenkirchen Hava Üssü’ndeki son test aşamasında da destek sağlayacak.

BOEING 707 İLE 78 YILLIK OPERASYON ÖMRÜ

Yükseltme için Boeing’le sözleşme imzalandığını belirten Leonardo Uçak Bölümü Ticari ve Müşteri Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dario Marfe, “Bu yeni zorlu görev, Leonardo’nun 1986’dan beri NATO AWACS (Havadan İhbar ve Kontrol Sistemi/HİK) programı çerçevesinde hâlihazırda gerçekleştirmekte olduğu Depo Seviyesi Bakım (Depot Level Maintenance/DLM) faaliyetlerine katılıyor.” dedi.

NATO, kendine özgü gövdeye monte edilmiş radar kubbelerine sahip bir Boeing E-3A Havadan İhbar ve Kontrol Sistemi (AWACS) uçağı filosunu işletiyor ve İttifak’a hava gözetimi, komuta ve kontrol, savaş alanı yönetimi ve iletişim sağlıyor.

Almanya, Geilenkirchen’deki NATO Hava Üssü, ilk kez 1957’de uçan efsanevi 707’nin bir versiyonu olan 14 adet E-3A AWACS uçağına ev sahipliği yapıyor. Böylelikle Boeing’in 707’leri, 1957-2035 yılları arasında 78 yıllık bir operasyon ömrüne sahip olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap