Savunma

MKEK AŞ Baş Topu’nu 12 ayda tamamladı

Yeni bir yapıya geçen Makine Kimya Endüstrisi Kurumu AŞ tarafından 12 ayda geliştirilen 76/62mm Deniz Topu, ilk atışını 10 Kasım’da gerçekleştirdi. Türkiye bu atış ile birlikte dünyada deniz topu yapabilen 8 ülkeden biri oldu. Ancak bu 8 ülkenin 5’i, lisans altında aynı markayı imal ediyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın SAHA Expo’da MKEK AŞ stantını gezerken ilk kez atış görüntüleri Genel müdür Yasin Akdere tarafından paylaşıldı. Ziyaretin hemen arkasından Akdere, gelişmeleri Tolga Özbek’e anlattı.

12 ayda tamamlandı

Toplam 12 ay gibi kısa bir sürede silah sistemi MKEK’den olmak üzere çözüm ortaklarıyla birlikte gece gündüzlü çalışarak sistemi atış yapabilir hale getirdiklerini belirten Yasin Akdere, “Kendisine özgü bir tasarımla Deniz Kuvvetlerimizin ihtiyaçlarını A’dan Z’ye karşılayabilecek, dünyadaki örneklerinden çok ciddi farklılıkları olan bir ürünü hayata geçirmiş bulunmaktayız. Dün (10 Kasım) itibariyle kalifikasyon atışlarına başladık. Kalifikasyon atışları tekli ve seri olarak hayata geçirildi. Bunun da gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz”

Gemiye takılması 4 hafta sürecek

Topun hemen gemiye yerleştirileceğini belirten Akdere, “Bu işlem yaklaşık 3-4 hafta sürecek. Ardından deniz üzerinde atış testleri yapılacak. Sonraki adım ise 76/62mm Deniz Topu’nun farklı mühimmatlarını geliştirmek. Bunu 127mm top izleyecek” diye konuştu.

İşte MKEK Genel Müdürü Yasin Akdere’nin Tolga Özbek’e anlattıkları:

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala