Savunma

Meteksan’ın yeni teknolojileri Radar Zirvesi’nde

Meteksan Savunma, yeni nesil sistemlerini Radar Teknolojileri ve Sınır Güvenliğindeki Yenilikçi Çözümlerini III. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nde sergileyecek. Organizasyon bu yıl İçişleri Bakanlığı himayelerinde, Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığının destekleriyle bu yıl üçüncü kez düzeleniyor. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği zirvesi 5 Ekim’de kapılarını açıyor. Toplam iki gün sürecek organizasyon, Ankara’da, Hacettepe Beytepe Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. 

Meteksan Savunma’dan yeni nesil sistemler

Radar Sistemleri ve Sınır Güvenliği alanlarında Türkiye’nin lider özel sektör şirketi olan Meteksan Savunma, bir yandan envantere girmiş ve kendini sahada ispat etmiş ürünlerini etkinlik kapsamında sergilerken, diğer yandan sınır güvenliği konusunda sunduğu yenilikçi çözümleri anlatma imkânı yakalayacak.

   

Hangi teknolojiler yer alıyor?

3. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nin sponsorları arasında yer alan Meteksan Savunma’nın standında yer alacak ürünler arasında;

  • Türkiye’nin Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ,
  • Yapay açıklık (Synthetic Aperture Radar / SAR) ve hareketli hedef tespit (Moving Target Indicator / MTI) radarı olan ve İnsansız Hava Araçlarına (İHA’lara) büyük bir operasyonel güç sağlayacak MİLSAR,
  • Mini/Mikro İHA’ların tespiti, teşhisi ve etkisiz hale getirilmesi için komple bir çözüm sunan KAPAN Dron Savunma Sistemi,
  • Sınır Güvenliği alanında yeni bir kullanım konsepti olarak ilk kez bir Silahlı İnsansız Kara Aracı üzerine entegre edilen Retinar PTR-X, bulunuyor.

 

Best Grup ile gerçekleştirilen işbirliği kapsamında ilk kez bir İnsansız Silahlı Kara Aracı’na entegre edilen Retinar PTR-X Çevre Gözetleme Radarı, Meteksan Savunma standının en ilgi görecek ürünlerinden biri olacak. İnsansız otonom kara araçları, insan hayatını riske atmadan, tehlikeli noktalarda sürekli keşif gözetleme yaparak, “Mobil Uç Karakol” görevi icra edebilme avantajıyla öne çıkıyor. Bu kapsamda geliştirilen sistem Türkiye’de de bir ilk olma özelliğini taşıyor. 

Ayrıca Meteksan Savunma, radar teknolojileri ve sınır güvenliği konularında elde ettiği tecrübeleri ve yürüttüğü çalışmaları zirve kapsamında gerçekleştirilecek oturumlarda da katılımcılara aktaracak. 

Mekansal istihbarat

Etkinliğin ilk günü gerçekleştirilecek olan özel oturumda Meteksan Savunma Radar Sistemleri Program Direktörü Serkan Çak, “Mekânsal İstihbarat Ediniminde Radar Kullanımı: Fırsatlar ve Gelişme Alanları” isimli bir sunumla radar sistemlerinin mekânsal istihbarata kattığı avantajları katılımcılara anlatacak. 

Etkinliğin ilk gününde öğleden sonra gerçekleştirilecek “Anti-Drone Radar Sistemleri” oturumunda ise gün geçtikçe artan drone tehditlerine karşı Meteksan Savunma tarafından özel olarak geliştirilen KAPAN Dron Savunma Sistemi’nin özellikleri Radar Sistemleri Ürün Yöneticisi Umut Özen tarafından dinleyicilere aktaracak. 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala