Savunma

Libya’da ele geçen Pantsir ABD uçağıyla Ankara’ya taşındı

Libya’da Birleşik Arap Emirlikleri tarafından darbeci Hafter güçlerine verilen Rus yapısı Pantsir hava savunma sistemi bataryası, ABD Hava Kuvvetlerine ait C-17 nakliye uçağı ile Mitiga Havalimanı’ndan Ankara’ya götürüldü. The African Report’un haberine göre, sistemi ABD ve Türkiye ortak Ankara’da inceleyecek.

Libya’da Birleşmiş Milletler tarafından tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri, darbeci Hafter’e karşı attığın en önemli adımlardan biri 18 Mayıs 2020’de ele geçirilen El-Vattiya Hava Üssü’ydü. Türkiye’nin desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri, aynı zamanda üste Rusya’nın önemli hava savunma sistemlerinden Pantsir bataryasını ele geçti.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri tarafından darbeci Hafter’den ele geçirilen El-Vattiya Hava Üssü.

Bu batarya, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) desteği ile darbeci Hafter’in Libya Ulusal Ordusu’nu (LNA) verilmişti. İç savaşta, Ulusal Mutabakat Güçleri’nin elindeki Bayraktar TB2’ler, Libya operasyonu sırasında bir düzüneye yakın Panstir Bataryası’nı da etkisiz hale getirdi.  

El-Vattiya Hava Üssü’nde ele geçen Pantsir sistemi, The African Report’un haberine göre önce Milis Momutanı Mohamed Bahroun’un eline geçti. “Fare” lakaplı Bahroun, önce sistemi Zawiya’ya götürdü. Daha sonra tekrar sistem Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin eline geçti. Ardından Pantsir, Türk askerinin bulunduğu Mitiga Havalimanı’na götürüldü. 

ABD VE TÜRKİYE GÖRÜŞMELERE BAŞLADI

Önümüzdeki birkaç hafta boyunca, ganimetler üzerine uluslararası bir mücadele başladı. ABD, sofistike füze sisteminin aşırılık yanlılarının eline geçmesinden korkarak Pantsir’i çıkarmak için düğmeye bastı. Amerikan Hava Kuvvetleri’ne ait C-17 tipi nakliye uçağı Almanya’da Ramstein Hava Üssü’nden havalanarak Mitiga’ya indi. Sonrasında Pantsir’i alarak Ankara’ya uçtu. 

Sistemin Ankara’da Türk ve Amerikan mühendisler tarafından incelendiği tahmin ediliyor. ABD-Türkiye arasında Rusya’dan alınan S-400 konusunda çok ciddi kriz yaşanırken bu olayın gerçekleşmesi de dikkat çekti. 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap