Savunma

Kazakistan 2 adet A400M siparişi verdi

Kazakistan iki adet Airbus A400M uçağı siparişi vererek Almanya, Fransa, Birleşik Krallık, İspanya, Türkiye, Belçika, Malezya ve Lüksemburg ile birlikte dokuzuncu kullanıcı oluyor. Kazakistan ilk uçağını 2024’te teslim alacak.

Ayrıca Airbus Kazakistan’da bir bakım merkezi de kuracak. Bu merkez, Kazakistan Hava Kuvvetleri’nin envanterinde yer alan C295 askeri nakliye uçaklarına da bakım hizmeti verecek.

Airbus Savunma ve Uzay CEO’su Michael Schoellhorn, “A400M, Kazakistan’ın taktik ve stratejik hava ikmal operasyonlarının temel taşı olacak” dedi. “Bu yeni ihracat sözleşmesi, toplam A400M sipariş sayısını yakın gelecekte artmasını beklediğimiz bir rakam olan 176 uçağa getiriyor. Teslim edilen 100’den fazla uçak ve 100.000 uçuş saati operasyonda olan A400M, yeteneklerini kanıtlayarak birçok potansiyel müşterinin beklediği olgunluk düzeyine ulaştı” dedi.

TAHLİYE OPERASYONU

Son dönemde Airbus A400M askeri nakliye uçakları, rakipleri gibi Afganistan’da gerçekleştirilen tahliye operasyonlarında dikkat çekmişti. Türkiye ve Fransa A400M ile asker ve teçhizatın yanı sıra ülke vatandaşlarını kurtarmada bu uçakları kullanmıştı. 

Türkiye, A400M’in Fransa’nın ardından ikinci kullanıcısı olurken geçtiğimiz ay Kayseri’de A400M bakım merkezi açılmıştı. Bu konuda Kazakistan ile Türkiye’nin iş birliği yapması bekleniyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap