Hava KuvvetleriSavunma

Katar F-35 almak üzere başvurdu

Ortadoğu’da Birleşik Arap Emirlikleri’nin ardından Katar da F-35 satın almak üzere ABD’ye resmi başvuruda bulundu. Reuters’ın haberine göre bu imalatçı Lockheed Martin bu adımı doğruladı. 

Gelişmelerle ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı’na Katar’ın adımını sorun Reuters’a bakanlık sözcüsü “Politika gereği, ABD, Kongre’ye resmi olarak bildirilene kadar önerilen savunma satışlarını veya transferlerini onaylamaz veya yorumlamaz” cevabı verildi.

Ortadoğu’da en büyük ABD üslerinden biri de Katar’da bulunuyor. Halen 8 bin ABD askerine ev sahipliği yapan Katar’ın bu adımı ise dikkatle izleniyor. ABD, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini almasını öne sürerek teslimatları durdurmuş ve programdan çıkarmıştı.

AĞUSTOS AYINDA BAE’NİN F-35 TALEBİ

Yıllar sonra İsrail ile ilişkilerini normalleştirmeye başlayan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), geçtiğimiz Ağustos ayında ABD’den F-35 alma yönündeki talebini iletmişti. İsrail önce BAE’nin talebine muhalefet etse de uçakların belirli standartlar altında teslim edilebileceği seçeceğini sunan ABD, bu açıdan bölgeden gelecek yeni kullanıcıları kaybetmek istemiyor. 

Eylül ayında Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman el Thani, Washington DC’de bir araya gelmişti. Katar’ın ABD üslerine ev sahipliği yapması ve ciddi bir silah alıcısı olması dikkat çekiyor. 

SUUDİ ARABİSTAN MUHALEFET EDEBİLİR

Washington’un Körfez Arap ülkeleri arasındaki en güçlü ve en yakın ortağı olan Suudi Arabistan da muhtemelen ABD’nin Katar’a F-35 tedarik etmesine karşı çıkması bekleniyor. Bu konudaki adımlar ABD’yi milyar dolarlık anlaşmadan alı mı koyacak yoksa konu farklı bir boyuta mı gideceği merakla takip ediliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap