Kara Kuvvetleri

Yeni nesil FIRTINA Obüsü teslimatı başladı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın önemli vurucu gücü olan yeni nesil FIRTINA Obüsü teslimatları başladı. İlk obüsün teslimatı, Adapazarı’nda bulunan 1’inci Ana Bakım Fabrikası Müdürlüğü ve BMC Yerleşkesi’nde yapıldı.

Törene, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve Millî Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere katıldı. Bakan Akar’ı BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, BMC Savunma Yönetim Kurulu Başkanı Talip Öztürk ve şirket yetkilileri karşıladı.

 

Ziyaret kapsamında, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen Yeni Nesil FIRTINA Kundağı Motorlu Obüs’ünün de ilk seri üretim teslimatı gerçekleştirildi. İlk teslimat kapsamında TSK’ya üç adet Yeni Nesil FIRTINA Kundağı Motorlu Obüs Sistemi teslim edildi. Proje kapsamında toplam 140 adet obüs teslimatı yapılacak.

BAKAN AKAR: “SON DERECE MEMNUNUZ”

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Bakan Akar,“Fırtınalar bu konuda kendini kanıtlamış silahlardır. Bugüne kadar yaptığımız uygulamalarda kullandığımız silahlar. Son derece memnunuz. Bunun ikinci versiyonu, geliştirilmiş versiyonu ile Mehmetçiğin çok daha önemli işler yapacağından şimdiden emin olabilirsiniz. Bu bizim için de sizin için de gerçekten önemli bir gurur kaynağıdır. Herkesi kutluyorum. Egemenliğimizi, bağımsızlığımızı, hak alaka ve menfaatlerimizi karada, denizde, havada ‘ölürsem şehit kalırsam gazi’ anlayışı içinde bizler korumaya devam edeceğiz. Sizler de bu yaptığımız gayretleri kolaylaştırmak için silah araç, gereç mühimmat, teçhizat bunları üretmeye devam edeceksiniz. Dolayısıyla millet olmanın mutluluğunu, imtiyazını hep birlikte yaşayacağız” 

ATIŞ TESTLERİ 2018’DE YAPILMIŞTI

Yeni Nesil FIRTINA Obüsü Projesi kapsamında ASELSAN; Elektrik Tahrikli Kule ve Namlu Yönlendirme Birimi, K/M Obüs Atış Kontrol Sistemi, Tam Otomatik Mühimmat Doldurma Sistemi, Barut Koşullandırma Birimi, İklimlendirme Sistemi ve SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) donanımı FIRTINA-II Obüsü’ne entegre etti. Bu kapsamda Yeni Nesil FIRTINA Obüsü’nün atış testleri, 2018 yılı içerisinde başarıyla gerçekleştirilmişti.

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı için toplam 140 adet T-155 FIRTINA-II Kundağı Motorlu Obüs (KMO) Sistemi üretilmesi planlanıyor.

ALTAY KULELİ LEOPARD 2A4

Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR’ın BMC Savunma ziyareti esnasında, ALTAY Kuleli Leopard 2A4 Ana Muharebe Tankı (AMT) görüntülendi. ALTAY kuleli tankta, MKEK tarafından ALTAY için üretilen Rheinmetall L55 120mm Tank Topu’nun yerine, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan Leopard 2A4 ve M-60T/TM tankları tarafından da kullanılan L44 120mm Tank Topu’nun bulunduğu görüldü.

Tankın, Roketsan tarafından geliştirilen zırh sistemleriyle ve ALTAY kulesi ile modernize edilmiş bir Leopard 2A4 olduğu düşünülüyor. Ayrıca tankta, ASELSAN AKKOR Aktif Koruma Sistemi de mevcut. Bilindiği üzere Leopard 2A4 tankları, halihazırda modernize ediliyorlar.

ASELSAN KORHAN KULELİ BMC 8×8 TTZA

Törende ayrıca ASELSAN KORHAN Kuleli BMC 8×8 TTZA ilk kez görüntülendi. BMC’nin, bir süredir 6×6 ve 8×8 konfigürasyonundaki TTZA’lar için çalışmalar gerçekleştirdiği biliniyordu. BMC tarafından geliştirilen 8X8 TTZA, ASELSAN tarafından geliştirilen KORHAN 35mm Silah Sistemi ile donatıldı.

Söz konusu aracın kulesinde; 35mm Silah Sistemi, Komutan Görüş Sistemi, Nişancı Görüş Sistemi, MSTTS Sorgulayıcı, AKKOR Aktif Koruma Sistemi, AKKOR Radarı, Lazer İkaz Sistemi ve YAMGÖZ bulunuyor.

Bir süredir 4×4 ve 6×6 konfigürasyonlarında Mayına ve Pusuya Karşı Korumalı Araç (MRAP) ve TTZA üretimi gerçekleştiren BMC Savunma, 6×6/8×8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç alanına ise ilk kez giriş yapıyor. Türkiye’de FNSS Savunma ve Otokar, bu tarz araçları geliştiren ve ihraç eden iki Türk kara platformu üreticisi olma özelliğine sahip. Ayrıca FNSS, söz konusu araçları kısa süre içerisinde TSK envanterine de kazandıracak.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap