Kara Kuvvetleri

Filipinlere verilecek ilk T129 boy gösterdi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) ilk T129 ATAK taarruz helikopteri ihracatını Filipinler Ordusu’na gerçekleştiriyor. Helikopterin fotoğrafı ise Filipinler tarafından sosyal medyada paylaşıldı. Projenin ilk etabını 6 adet helikopter oluşturuyor.

Leonardo tarafından tasarımı TUSAŞ ile birlikte yapılan, görev yazılımı ve mühimmatları yerli savunma şirketleri tarafından geliştirilen T129 ATAK, Kara Kuvvetleri’nin uzun yıllardır eksikliğini hissettiği taarruz helikopteri ihtiyacını önemli ölçüde karşılamıştı. Halen Kara Havacılık birliklerinin yanı sıra T129 ATAK’lar Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından da kullanılıyor.

TUSAŞ uzun süredir T129 ATAK konusunda ihracat konusundaki çalışmalarını sürdürüyordu. Pakistan ile yapılan 30 adetlik anlaşma ABD’nin motor konusunda bir türlü izin vermemesi nedeniyle 4 yıldır bekliyor. Ancak bu süreç içinde 2020’de ilk ihracat ise iznin çıkması ile Filipinler’e gerçekleştirildi.

6 adet helikopter

Filipinler ilk etapta toplam 6 adet T129 alacak. Bunların ilk ikisi hazır. Filipinler pilot ve teknik ekipleri, geçtiğimiz yaz aylarında eğitimlerini tamamladılar. Teslimat sürecinin önümüzdeki yıl içinde kalan 4 adetinin de verilmesi ile tamamlanması planlanıyor.

Halen TUSAŞ ile Filipinler arasında ikinci 6 adetlik pazar için görüşmeler sürüyor. Büyük ihtimalle teslimatın ardından bu konuda sözleşmenin tamamlanması planlanıyor.

Halen Filipinler dışında TUSAŞ’ın maliyeti ve performansı ile etkinliğe sahip T129’un ihracatı için farklı ülkelerle görüşmeleri sürüyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala