Havalimanları

Berlin’in yeni havalimanı 9 yıllık gecikme ile açılıyor

Temeli 2006’da atılmasına rağmen bir türlü açılamayan Berlin Brandenburg Havalimanı’nın, inşasında yaşanan sorunlar nedeniyle açılışı sürekli olarak ertelenmişti. Berlin Havalimanı nihayet 9 yıl gecikmenin ardından açılıyor. 31 Ekim’de mütevazi de olsa Almanya bir tören yapacak.

Berlin Brandenburg Havalimanı (FBB) Yönetim Kurulu Başkanı Engelbert Lütke Daldrup açılışta büyük bir kutlama düzenlenmeyeceğini söyledi. Lütke Daldrup “Büyük bir parti yok. Sadece açacağız” dedi.

“Kendimizden utandık”

Deutsche Welle Türkçe‘nin haberine göre 2006 yılında temeli atılan ve 2011 yılında tamamlanması hedeflenen havalimanının açılışı, inşasında yaşanan sorunlar nedeniyle sürekli olarak ertelenmişti. Havalimanının inşaatının Berlin ve Almanya genelinde alay konusu olduğunu söyleyen Lütke Daldrup “Alman mühendisler olarak kendimizden utandık” diye konuştu. Alman yönetici, başta 2 milyar 700 milyon euro olarak hesaplanan inşa masraflarının yaklaşık 6 milyar euroya çıkmasının da kabul edilebilir olmadığını söyledi.

BER kısaltmasını alacak olan havalimanına 31 Ekim tarihinde öğleden sonra ilk iniş yapan uçaklar İngiliz düşük maliyetli havayolu şirketi Easyjet ve Lufthansa Grubu uçakları olacak.

Lütke Daldrup, koronavirüs krizi nedeniyle FBB’nin Berlin ve Brandenburg eyalet yönetimleri ile federal hükümetten 260 milyon euroluk ek kaynağa ihtiyaç duyduğunu söyledi. Kamusal harcamaların gelecek yıllarda daha ne kadar artacağının ise pandeminin ilerleyişi ve hava trafiğinin durumuna bağlı olduğunu söyleyen Alman yönetici “2024 yılına kadar desteğe ihtiyacımız var” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap