Savunma

Jolly Green II’nin iklim testi

Necdet GÜRSOY

ABD Hava Kuvvetleri’nin yeni muharip arama ve kurtarma helikopteri HH-60W Jolly Green II, McKinley İklim Laboratuvarı’nda bir ay süren zorlu mukavemet testlerini tamamladı.

Sikorsky’nin test helikopteri +49 ila -51 derece santigrat arasında değişen gerçek sıcaklıklara ve şiddetli yağışla birlikte 72 km/saat rüzgâra dayandı. Tüm bu senaryolar laboratuvarın 5 bin 100 m2’lk test odası içinde oluşturuldu.

Bu yorucu testlerinin amacı, yeni helikopterin herhangi bir operasyonel ortamda sürdürülebilirliğini kanıtlamaktı.

Laboratuvar teknisyenleri aşırı ortamlar oluşturduktan sonra uçuş mürettebatı hava aracına girerek çeşitli test prosedürleri gerçekleştirdi.

Uçuş öncesi kontrolleri gerçekleştiren mürettebat; zorlu koşulların aviyonik, elektronik, motor ve diğer sistemlerden herhangi birini etkileyip etkilemediğini görmek için çeşitli görevler yerine getirdi.

İşlemleri gerçekleştiren uçuş mürettebatı ayrıca testlerde denek olarak da yeraldı. Örneğin mürettebatın giydiği soğuk hava giysileri standart bir uçuş giysisinden çok daha hantal. Değerlendirmelerden biri pilotların daha kalın soğuk hava giysileriyle tüm uçuş kontrollerine kolayca ulaşabilmelerini sağlamaktı.

Test programının önemli bir kısmı, odayı aşırı koşullara hazırlamak için ayrıldı. McKinley’in laboratuvar profesyonelleri her yeni test için ortamı yeniden oluşturdu. Teknisyenler, ortamı üç günde aşırı derecede ısıtılmış çöl durumundan donma noktasının altındaki bir buzdolabına dönüştürmek üzere sürekli çalıştı.

İklim laboratuvarındaki testleri tamamlanan HH-60W, daha fazla değerlendirme için Sikorsky’nin West Palm Beach’teki test tesisine geri dönecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı