Havacılık EndüstrisiSavunma

İsrail’den adı açıklanmayan Avrupa ülkesine ‘özel görev’ uçağı

İsrail Havacılık Endüstrisi (IAI) şirketi, adı açıklanmayan bir Avrupa ülkesi ile 350 milyon dolarlık özel görev uçağı anlaşması imzaladı. Bu anlaşma ile birlikte IAI’ye bağlı ELTA Systems bir iş jetine özel radar ve sistemler takacak.

Bu uçak AESA radar sistemi ile havadan ihbar kontrol, SAR/GMTI radarı ile hava-yer gözetleme, SIGINT (sinyal istihbaratı) görevleri ile birlikte deniz üstü hedeflerin de takibi sağlanacak. Uçağın ne zaman teslim edileceği ise açıklanmadı.

İTALYA MI ALIYOR

Bu gelişmeler doğrultusunda İtalya’nın İsrail ile anlaşma yaptığı iddia edildi. Amerikan Gulfstream imalatı G550 tipi iş jetleri, IAI tarafından modifiye edilerek özel görev uçağı haline getirilmişti. 2012’de imzalanan anlaşma ile İtalya’ya ilk uçak 2016’da ikincisi de 2018’de teslim edilmişti. Benzer sistemler İsrail’in yanı sıra Singapur tarafından da kullanılıyor.

Iddialara göre, İtalya’nın üçüncü uçak için İsrail ile anlaştığına dikkat çekiliyor. İtalya’nın son üretilecek G550 uçağını satın aldığı ve bu uçağın İsrail’e gönderilerek modifiye edileceği belirtiliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap