Savunma

İspanya arama kurtarma için ilk NH90’ı teslim aldı

NH Industries tarafından tasarlanan NH90 tipi helikopterin ilki İspanya’ya telim edildi. AS332 Puma’ların yerini alacak NH90, arama-kurtarma görevlerinde kullanılacak.

Airbus Helicopters, Leonardo, Fokker’ın ortak olduğu NH Industries tasarımı olan NH90’lardan arama kurtarma modeliniİspanyol Hava Kuvvetleri Madrid yakınlarıdaki Cuatro Venentos’da konuşlandıracak. 

Toplamda 45 adet NH90 taktiksel ulaştırma versiyonu sipariş veren İspanya, bu helikopterlerin 3 adetini 3 silahli kuvvetlerin kullanımına sunacak. 13 adet helikopter, Agoncillo’da Maneuver III Battalion için kullanılmak üzere İspanyol Ordusu Hava Kuvvetleri’ne (FAMET) teslim edilmişti.

 

Airbus Helicopters MNH90 Program Sorumlusu ve NHIndustries Başkanı Nathalie Tarnaud-Laude, “NH90’lar, özellikle sıcak ve yüksek hava koşullarına dayanıklılık özelliği ile İspanyol Hava Kuvvetleri’ne kritik misyonlarda büyük avantaj sağlayacak” dedi.

FARKLI GÖREVLER

İspanya Hava Kuvvetleri’nden General Javier Salto, “İspanya Hava Kuvvetleri için NH90, askeri birliklerin barış koruma ve taktiksel nakliye görevlerine veya yeniden inşa operasyonlarına lojistik destek ve tabii ki değişen koşullarda (düşmanca) ana arama ve kurtarma misyonları da dahil olmak üzere çeşitli görevleri yerine getirebilecek” dedi.

NH90, İspanyol Silahlı Kuvvetleri’nin üçüne de rakipsiz askeri yetenekler sunan çok yönlü ve modern bir nakliye helikopteri olacak. Yeni nesil General Electric CT7 8F5 motorları ile güçlendirilen NH90’ın İspanyol versiyonu, kişiselleştirilmiş bir iletişim sistemine ve Indra tarafından geliştirilen sofistike bir elektronik savaş sistemine sahiptir ve Indra tarafından geliştirilen eğitim cihazları (tam uçuş simülatörleri dahil), otomatik bakım ekipmanı ve otomatik görev planlama sistemi (amper) tarafından desteklenecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı