Savunma

İspanya 18 Tiger helikopterine 1,9 milyar Euro harcayacak

İspanya, onaylanan yeni savunma bütçesi ile envanterindeki 23 adet Tiger taarruz helikopterinden 19’unu 1,9 milyar Euro harcayarak modernize edecek. Tiger MkIII Programında Airbus Helicopters şirketi yeni sensör, aviyonik, telsiz ve silah sistemlerini takacak.

Avrupalı konsorsiyumun 1980’lerin savaş doktrinine göre şekillendirdiği Tiger helikopterinde sorunlar bitmiyor. En son Avustralya, helikopterlerin yüksek modernizasyon maliyetlerini öne sürerek yerine AH-64 Apache alacağını açıklamıştı.

Yüksek bedel konusunda İspanya Airbus konsorsiyumunun içinde olması nedeniyle geri adım atamadı. İspanyol Ordusu’nda kullanılan Tiger helikopterlerinin modernizasyonu, önümüzdeki yıl başlayacak. Çalışmalar 2018’de tamamlanacak.

Modernizasyon, Airbus Helicopters şirketinin Albacete tesislerinde gerçekleştirilecek. Tiger bu modernizasyon ile yeni nesil hava-hava ve hava-yer güdümlü füzelerini de kullanabilecek.

Tiger projesinin ortakları arasında İspanya’nın yanı sıra Almanya ve Fransa da bulunuyor. Fransa filosundaki 69 adet Tiger’ın 67’sini modernize edecek. Ancak yüksek maliyetler nedeniyle henüz Almanya bu konuda karar almış değil.

 

Avustralya’nın başı Avrupalı helikopterlerle dertte

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala