Hava KuvvetleriSavunma

İlk KF-X test uçağı günyüzüne çıktı

Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (KAI) KF-X savaş uçağı programının ilk prototipini tanıttı. Ülkenin yerel olarak geliştirilen bu ilk savaş uçağı önemli bir kilometre taşına işaret ediyor.

Resmi adı KF-21 Boromae olan savaş uçağının ilk prototip/test uçağı 9 Nisan’da KAI’nin Sacheon üretim tesisinde düzenlenen bir törenle fabrikadan çıkartıldı.

Bu başlangıç, uçağın 2022 gibi erken bir tarihte gerçekleşeceği bildirilen ilk uçuşunun da yolunu açmış oldu.

Etkinliğe Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto da katıldı. Bu durum, Güneydoğu Asya ülkesi Endonezya’nın yüzde 20 ortağı olduğu programa verilen desteğin bir göstergesi olarak görülüyor. Jakarta hükümetinin üretilecek 170 jetten 50’sini alması bekleniyor.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİNİN BİR GÖSTERGESİ

Prototipin piyasaya sürülmesine kadar geçen aylar, Endonezya’nın ortaklıktan çıkmak istediği spekülasyonuyla gölgelendi ve Endonezya’nın program için ödemelerde geride kaldığı bildirildi.

Ayrıca, Endonezya’nın önümüzdeki yıllarda Dassault Rafale ve Boeing F-15EX avcı uçakları almak istediği de bildiriliyor.

Prabowo, 8 Nisan’da Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’i ziyaret etti ve burada diğer konuların yanı sıra KF-X programı da görüşüldü.

 

Moon, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, ortak savaş programının “sembolik olarak iki ülke arasındaki yüksek düzeyde güven ve işbirliğini gösterdiğini” belirtti.

Ayrıca Prabowo’nun prototip lansmanına katılımının Endonezya’nın programa olan “sağlam bağlılığını” temsil ettiğini söyledi.

AYNI GÜN TÜRKİYE’DE KAI İMALATI KT-1T DÜŞTÜ

KF-X tanıtım programının; Türk Hava Kuvvetleri’nde temel pilot eğitiminde kullanılan Güney Kore imalatı KT-1T tipi turboprop pervaneli uçağın İzmir/Foça’da denize düştüğü ve pilotların fırlatma koltuklarını kullanarak uçağı terk ettikleri kazayla aynı güne denk gelmesi de üzücü bir tesadüf oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala