Hava KuvvetleriSavunma

İlk kez sitemizden okumuştunuz: Türkiye F-16 alımı için başvurdu

İki gün önce ilk kez sitemizde okuduğunuz ve bir çok kişinin ‘Kaynak neresi’ diye sorduğu Türkiye’nin 40 adet F-16 Block 70 alımı ve 80 adet F-16 ‘Viper’ modernizasyonu için ABD’ye başvurduğu haberi Reuters ve BBC tarafından da yapıldı. 

Reuters ajansı, başvurunun Dışişleri Bakanlığı’nda değerlendirme sürecinde olduğunu, Bakanlık onay verirse Kongre’ye gönderileceğini ve Kongre’nin bu satışı bloke etme gücü olduğunu aktarıyor.

 

Halen F-16 Block 70, ilk uçuşunu 1974 yılında gerçekleştiren uçağın en yeni modeli. AESA radar sistemi, gövde üzerindeki ek yakıt tankı ile artan menzili, yeni nesil kokpit ve geçişmiş aviyonik sistemleri ile Block 70, 5’inci nesil F-35 savaş uçağının ‘stealth’ yani radara görünürlülüğünün düşürülmesi dışındaki bir çok özelliğine sahip.

Türk Hava Kuvvetleri, F-4E 2020’lerin 2025 itibari ile emekli olmasının ardından ara uçak ihtiyacını F-16 Block 70’lerle kapamayı, elindeki Block 50 serisi uçakların bir bölümünü de Viper olarak adlandırılan modernizasyon ile uzun yıllar kullanmayı hedefliyor.

Bu geçişin ardından Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından tasarım süreci devam eden Milli Muharip  Uçak (MMU) 2030’dan itibaren hizmete girerek Türk Hava Kuvvetleri’nin ana uçağı olacak.

Daha önce 100 adet F-35 savaş uçağı almak isteyen Ankara, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması nedeniyle 2019’da F-35 ortak üretim programından çıkarılmıştı.

30 Eylül’de bu konu hakkında bir açıklama daha yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Geri adım atmamız söz konusu değil, ABD ya uçaklarımızı verecek ya da paramızı” demişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala