Hava KuvvetleriSavunma

Hürkuş Konya’da

Konya’da uluslararası katılım ile gerçekleştirilen Anadolu Ankası Tatbikatı’nda en çok ilgi gören hava araçlarının başında TUSAŞ tarafından tasarlanan Hürkuş-B geliyor. Teslimat sürecinde olan uçak, 135. Filo tarafından kullanılacak. Teslimat ile Hürkuş-B resmen Türk Hava Kuvvetleri envanterine girecek.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından tasarlanan uçağın ilk geliştirilen modeli Avrupalı otorite EASA için Hürkuş-A olmuştu. Bunu, eğitim amaçlı kullanılacak Hürkuş-B izledi. Halen Kara Kuvvetleri ve Jandarma için tasarlanan Hürkuş-C için çalışmalar sürüyor.

MAK VE İHK EĞİTİMİ 

Hava Kuvvetleri’nin talebi üzerine Hürkuş-B üzerinde bazı değişikliklere gidildi. C modelinde olduğu gibi kanat altına mühimmat konuldu. Ayrıca gövde altına da kamera yerleştirildi. Bu model bir süresin Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndaki 135. Filo tarafından deneniyor.

Ateş çağrı koduna sahip 135. Filo, muharebe arama kurtarma (MAK) personelinin yetiştirilmesi, aynı zamanda da yerde bulunan ve atış desteğini yönlendiren İleri Hava Kontrolörü (İHK) eğitimi veren filoda AS532 Cougar helikopterleri ile CN235 uçakları bulunuyor.

Filo için özel bir gri renge boyanan Hürkuş-B ayrıca gövde üzerinde 135. Ateş Filo’nun amblemini de taşıyor.

  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala