Savunma

HÜRJET için ‘seri imalat’ kararı çıktı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından öz kaynakla başlatılan jet motorlu eğitim uçağı HÜRJET için seri imalat kararı çıktı. Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK), HÜRJET için seri üretim kararı aldı.

Açıklamada, “Türkiye, bütün engellemelere aldırış etmeksizin yerli ve milli sistem ve teknolojilerin tasarımı, geliştirilmesi ve üretimindeki kararlılığıyla hedeflerine emin adımlarla ilerlemeye devam edecektir” dendi.

HÜRJET ile ilgili son brifing Cumhurbaşkanı Erdoğan’a TUSAŞ ziyareti sırasında Genel Müdür Prof. Dr. Temel Kotil tarafından verilmişti. Ardından HÜRJET’in seri imalat için açılan hat Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gösterilmişti.

Malezya ihalesinde

Halen HÜRJET, Malezya Hava Kuvvetleri’nin 2025’te teslim almayı hedeflediği eğitim/hafif taarruz uçak ihalesinde. Tek motorlu uçak için TUSAŞ’ın ilk uçuş tarih hedefi ise 18 Mart 2023. HÜRJET için iki yıl içinde tüm test ve sertifikasyon işlemlerinin tamamlanması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen toplantıda, TSK ve güvenlik birimlerinin kullandığı yerli ve milli sistemlere yenilerini eklemeye yönelik konular görüşüldü, 2023’te ilk uçuşu planlanan HÜRJET için de ilk etap seri üretim kararı alındı.

Toplantıda, muhtelif hava, kara ve deniz platformları, haberleşme ve bilgi sistemleri, mühimmat ve füzeler, ekipman ve teçhizatlar, modernizasyon, lojistik, siber güvenlik ve yapay zeka gibi alanlara yönelik çeşitli projeler karara bağlandı.

Özellikle, kritik ve ileri teknolojilerin geliştirilmesinde AR-GE ve ÜR-GE’nin önemine dikkat çekilen toplantıda, yurt dışından alınan her türlü teknolojinin Türkiye’de geliştirilmesinin, tam bağımsız savunma sanayii için mutlak gereklilik olduğu ve sektörün bu alanda yaptığı çalışmalara desteğin süreceği vurgulandı.

Toplantıda ayrıca, Türkiye’nin, bütün engellemelere aldırış etmeksizin yerli ve milli sistem ve teknolojilerin tasarımı, geliştirilmesi ve üretimindeki kararlılığıyla hedeflerine emin adımlarla ilerlemeye devam edeceği kaydedildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala