HaberlerSavunma

Hindistan, savaş uçağı filosunu Rafale ile güçlendiriyor

Hindistan Hava Kuvvetlerinin Fransız imalatçı Dassault’tan satın aldığı Rafale savaş uçaklarından ilk beşi Hindistan’ın kuzeyindeki Ambala Hava Üssüne ulaştı. 2016 yılında imzalanan, Hindistan’ın Fransa’dan 36 savaş uçağı satın alma anlaşmasının bir parçası olan beş uçak geleneksel su takı ile karşılandı.

Hindistan Hava Kuvvetleri pilotlarının kullandığı uçaklar geçtiğimiz 27 Temmuz’da Fransa’nın güneybatısındaki Merignac’tan kalktı. 30 bin fit irtifada Fransız tanker uçağından yakıt ikmali yapan jetler Birleşik Arap Emirlikleri, El Dafra Hava Üssü’nde mola verdi. Yaklaşık 7 bin kilometre mesafe kateden uçaklar 29 Temmuz’da günü Ambala Hava Üssüne indi.

İlk Rafale savaş uçağı geçen yıl Ekim ayında Fransa’da düzenlenen resmi bir törenle Hindistan Hava Kuvvetlerine teslim edilmiş, bu uçak pilotların ve mekanikerlerin eğitimi için Fransa’da kalmıştı. Uçakların tamamının 2022 yılına kadar teslim edilmesi planlanıyor.

Hindistan, sayıları gittikçe azalan eski Sovyet dönemi hava kuvvetleri filosunu Rafale savaş uçaklarıyla modernleştirmeyi amaçlıyor.

Üçü tek koltuklu, ikisi çift koltuklu olan Rafale’ler, çok hassas deniz ve kara saldırıları da dâhil olmak üzere uzun menzilli görevleri gerçekleştirebilen çok rollü bir uçak profili çiziyor.

Çin ve Pakistan ile yapılan iki cepheli bir savaş senaryosunda en az 42 filoya ihtiyaç duyan Hindistan’ın filo gücü, Rus uçaklarının büyük ölçüde yaşlanması nedeniyle 31’e kadar düşmüş durumda.

Rafale filosunun tam operasyonel hale gelmesi için en az 18 uçağa ihtiyaç duyuluyor.

Kısa vadede 36 uçak alma kararını Rafale ile hayata geçiren Hindistan’ın, uzun vadede ihtiyaç duyduğu 110 savaş uçağını nereden temin edeceği ise henüz belli değil. Bunun için çeşitli tekliflerin değerlendirildiği, ancak halen tamamlanan bir anlaşma olmadığı belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap