Savunma

HAVELSAN Baha ve Barkan ile radar zirvesinde

Türk Savunma Sanayii’nin yazılım evi ve simülasyon merkezi HAVELSAN, bu yıl üçüncüsü düzenlenen  Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi yeni nesil ürünleri ile katılıyor.

HAVELSAN’ın standında iki farklı grup ürün ön plana çıkıyor. Bunların başında da dijital birlikler geliyor. Otonom sistemler konusunda yeni bir çığır açan İnsansız Kara Aracı (Barkan), Bulutiçi İnsansız Hava Aracı BAHA ile M6 çalışmalarına odaklanılmış durumda.

HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar, dijital birliklerle ilgili olarak geçtiğimiz ağustos ayında yapılan İDEF’te şu bilgileri vermişti:

 

Sahil Gözetleme Radarı

HAVELSAN, Boğazlar için seçilen Sahil Gözetleme Radar Sistemi ve Milli Gözetleme Radarı konusundaki gelişmeleri de kurduğu standında tanıtıyor.

HAVELSAN tarafından yüzde yüz yerli ve milli imkanlar ile geliştirilen Sahil Gözetleme Radar Sistemi (SGRS); ülkemiz kıyı ve kara suları ile münhasır ekonomik bölgelerde radar kaplaması ile durumsal farkındalık sağlamayı, elektro-optik algılayıcılar ve diğer Kamu Kurum ve Kuruluşlarından alınan verilerle destekleyerek Tanımlanmış Deniz Resmini oluşturmayı amaçlamaktadır.

SGRS ile aynı zamanda keşif, karakol, arama ve kurtarma faaliyetlerinin etkinliğinin artırılması ve Türk deniz sahalarında görev ve sorumlulukları olan Kamu Kurum ve Kuruluşlarının birlikte çalışabilirlik seviyelerinin yükseltilmesi hedeflenmekte.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap