Savunma

Havada yakıt ikmal testleri tamamlandı

ABD Hava Kuvvetlerinin yeni Muharip Arama ve Kurtarma (CSAR) helikopteri Sikorsky HH-60W Jolly Green II havada ilk yakıt ikmalini başarıyla gerçekleştirdi.

Eglin Hava Kuvvetleri Üssünün 3 bin feet (yaklaşım bin metre) üzerinde gerçekleştirilen ve uçuş test filosu pilotlarının iki haftalık geliştirme testinin başlangıcı olan uçuşta Jolly Green II’ye HC-130J tanker uçağından yakıt ikmali yapıldı.

Helikopterin çalışma menzilini büyük ölçüde genişleten ve kurtarma yeteneklerini daha da artıran bu gelişme CSAR görevi için büyük önem taşıyor.

Testler boyunca, uçak mürettebatı ve mühendisler, helikopterin yakıt ikmali sırasında yakıt ikmal aparatıyla bağlantı kurma becerisini ve kullanım niteliklerini değerlendirecek.

 

İlk görevler gündüz saatlerinde olacak. Test, gece görüş gözlüğü kullanılarak yapılan bir gece değerlendirmesi ile sona erecek.

Sikorsky Muharip Kurtarma Helikopter program direktörü Greg Hames, “Bu, HH-60W’nin üstün yeteneklerini ve Hava Kuvvetlerinin CSAR görevini destekleme kabiliyetini pekiştirdiği için program için kritik bir test kilometre taşıdır.” dedi.

Şimdiye kadar radar, hava durumu ve savunma sistemi testlerinden geçen Jolly Green II’nin havadan yakıt ikmal görevi HH-60W programı için önemli bir aşama olarak kabul ediliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap