Hava Kuvvetleri

Yunanistan ilk Rafale ve Meteor füzesini Haziran’da alıyor

Fransa ve Yunanistan arasında bir süredir devam eden Rafale savaş uçağı konusunda anlaşma Atina’da imzalandı. Toplam 2,3 milyar Euro’luk anlaşma, Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ile Yunan Savunma Bakanı Nikos Panayiotopulos arasında imzalandı. İlk Rafael, bu yıl Haziran ayında teslim edilecek. Rafael ile birlikte uzun menzilli hava-hava füzesi Meteor da Yunan Hava Kuvvetleri envanterine girmiş olacak.b

Toplam 18 uçaklık anlaşmada, 12 uçak Fransız Hava Kuvvetleri’nden ikinci el olarak Yunanistan’a verilecek. İki yıl içinde de aralarında 6 yeni uçağın olduğu teslimat süreci tamamlanacak. Yeni uçakların 2023’te Dassault imalat hattından çıkması planlanıyor.

İlk Dassault imalatı Mirage F1 uçağını 1974’te, Mirage 2000’leri 1985’te almaya başlayan Yunan Hava Kuvvetleri, böylelikle envanterine Rafael alan Fransa’dan sonra ilk NATO üyesi oldu. Halen Rafael uçaklarının kullanıcıları arasında Fransız Hava ve Deniz Kuvvetleri’nin yanı sıra Mısır, Katar ve Hindistan bulunuyor.

Halen Yunan Hava Kuvvetleri’nde 42 adet Mirage 2000 ve yeni serisi 2000-5 bulunuyor. Uçakların en yaşlısı 32 yaşında. Fransız Hava Kuvvetlerine ise toplam 102 adet Rafale B ve C bulunuyor. Ortalama yaşları ise 6 ila 16 arasında değişiyor.

METEOR FÜZELERİ DE ALINACAK

Rafale uçakları teslimat öncesinde modernizasyondan geçirilecek. Alımla birlikte Yunanistan envanterine MBDA imalatı uzun menzilli hava hava füzesi Meteor’u da ekleyecek. Ramjet’e sahip füze, MBDA tarafından geliştirildi. Aktif Radar Güdüm Görüş Ötesi vuruş sistemine sahip füze, 100 kilometre ve ötesinden hedefini vurabiliyor.

Ramjet sayesinde füzenin kinetik performansı günümüz hava hava füzelerine göre kat ve kat daha fazla. Meteor havada ses hızının 4 katına çıkabiliyor. Füze, Eurofighter, Rafael, Saab Gripen’den de atılabiliyor. F-35’te de kullanılması için çalışma yapılıyor. Hizmete 2016’da giren füze, Füze ile son dönemde Japonlar yakından ilgileniyor. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala