Hava Kuvvetleri

Ürdün’ün F-16 Block 70 alımına ABD’den onay

Ürdün’ün Yabancı Askeri Satışlar kapsamında 16 adet F-16 Block 70 alım başvurusu ABD tarafından kabul edildi. Ürdün bu alım için uçak, yedek parça ve çok sayıda mühimmat için toplam 4 milyar 210 milyon dolar ödeyecek.

ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanlığı’nın, aralarında Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’ın olduğu Ortadoğu ülkelerine olası yeni silah satışlarına onay verdiği belirtildi.

Halen Ürdün Hava Kuvvetleri’nin bel kemiğini F-16 uçakları oluşturuyor. ABD, Belçika ve Hollanda’dan alınan uçaklardan 17’si Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) ana yükleniciliğinde modernize edilmişti. İlk 12 uçak Ankara’da TUSAŞ tarafından kalan 5 uçak da Ürdün Hava Kuvvetleri tarafınan yarı ömür modernizasyonu tamamlanmıştı.

12 adet tek 4 adet çift kişilik F-16

Alım planına göre Ürdün 12’si tek kişilik F-16C Block 70, 4 adeti ode çift kişilik F-16D alımıyla birlikte 21 adet General Electric F100-GE-129D ve Pratt&Whitney imalatı F100-PW229EEP motorundan birini seçecek. 

Uçaklarda AN/APG-83 Active Electronically Scanned Array (AESA) radar yer alacak. 6 adet AN/AAQ-33 Sniper Advanced Targeting Pods (ATP), 31 adet Link 16 Low-Volume Terminals  gibi sistemlerin yanı sıra JDAM, GBU-31, MK-84, MK-82 gibi mühimmatlar da yer alıyor.

Suudi Arabistan ve BAE’ye de silah satışına onay

Suudi Arabistan’ın füze savunma sistemlerini geliştirmek için 31 adet Çok İşlevli Bilgi Dağıtım Sistemi-Düşük Hacimli Terminali’nin (MIDS-LVT) 23,7 milyon dolara satışına onay verildi.

Pentagon, önerilen MIDS-LVT terminallerinin Suudi Arabistan’ın Terminal Yüksek İrtifa Hava Savunma (THAAD) platformlarına kurulacağını, daha önce sağlanan MIDS-LVT (BU1) terminallerinin de PATRIOT füze savunma sistemine entegre edildiğini belirtti.

Birleşik Arap Emirlikleri için de, 30 milyon dolarlık Homing All the Way Killer (HAWK) füze savunma sistemleri yedek ve onarım parçası satışına onay verildi.

Pentagon Savunma Güvenliği İşbirliği Dairesi Kongre’yi olası satışlarla ilgili Perşembe günü bilgilendirdi.

Dışişleri Bakanlığı’nın onaylamasına rağmen sözleşmelerin imzalandığına ya da görüşmelerin sonuçlandığına dair açıklama yapılmadı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala