Kariyer

Murat Şeker THY’nin yeni şirketinde YKB oldu

Türk Hava Yolları’nda geçen hafta İlker Aycı’nın istifasını vermesiyle birlikte başlatılan değişim operasyonunda yeni bir atama daha yapıldı. Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Şeker, Türk Hava Yolları (THY) Teknoloji ve Bilişim A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirildi.

airporthaber.com sitesinin özel haberine göre, Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Ahmet Bolat’ın gelmesinin ardınan yapısını küçültmek üzere harekete geçen THY, organizasyonda hızla adım atmaya başladı.

Aralık 2020’de kurulan ve THY’nin dijital alt yapısının ve siber güvenliğinin teslim edildiği bölüm 5 milyon TL sermaye ile ticari hayatına başlamıştı. Şirketin sermayesi bir yıl sonrasında 20 milyon TL’ye yükseltildi.

Normalde THY iştirak şirketlerinde İlker Aycı döneminde tüm yönetim kurulu başkanlıklarına kendisi gelirken Ahmet Bolat ile birlikte bu organizasyon yapılarında da değişikliğe gidildi. Ahmet Şeker Teknoloji ve Bilişim A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Diğer atamalar

Ayrıca Yatırımcı İlişkileri Müdürü Kadir Coşkun’un Gelir Muhasebe Başkan Yardımcısı olarak atanması nedeniyle boşalan Yatırımcı İlişkileri Müdürlüğü’ne de Mehmet Fatih Korkmaz atandı.

Murat Şeker kimdir?

2000 yılında Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Dr. Murat Şeker, 2002 yılında Sabancı Üniversitesi’nden Ekonomi Master derecesini ve 2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Minnesota Üniversitesi’nden Ekonomi alanında doktora derecesini almıştır. Dr. Şeker, 2008-2011 yılları arasında ABD’de Dünya Bankası’nın Finansal ve Özel Sektör Gelişimi Başkan Yardımcılığı altında Girişimcilik Araştırma Bölümü’nde Analist, 2011-2013 yılları arasında aynı kurumun İnovasyon, Teknoloji ve Girişimcilik Bölümü’nde Ekonomist olarak görev almıştır.

Eylül 2013’te Türkiye’ye dönerek Ziraat Bankası’nda Yatırımcı İlişkiler Bölümü Başkanı olarak çalışmaya başlayan Dr. Şeker, Ağustos 2014 tarihinden itibaren Finansal Kurumlar ve Yatırımcı İlişkileri Bölüm Başkanı olarak görevine devam etmiştir. Bu sürede Ziraat Yatırım, Ziraat Hayat ve Emeklilik, Ziraat Sigorta şirketlerinde yönetim kurulu üyeliği görevini yürütmüştür. Temmuz 2016’da Türk Hava Yolların’da Mali İşlerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atanan Dr. Şeker, Mart 2021 tarihi itibariyle aynı kurumda Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Üyeliği ile de görevlendirilmiştir. Dr. Şeker aynı zamanda SunExpress Yönetim Kurulu Üyesidir.

Ayrıca, Dr. Şeker, 2015 – 2018 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler fakültesinde yarı zamanlı eğitmen olarak çalışmış ve Ekim 2018’de Doçent ünvanını almıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala