Hava Kuvvetleri

Ürdün iki C295’i Myanmar’a sattı

Ürdün, bir süre önce kullanmadığı, ihtiyaç fazlası hava araçlarını satışa çıkarmıştı. Airbus tarafından tasarlanan C295 tipi iki adet askeri nakliye uçağının yeni kullanıcısı Myanmar oldu. 

Bu satışın Birleşmiş Milletler tarafından 2019’da Mynmar’a silah ambargosu uygulanmasının ardından alınması dikkat çekti. Ürdün’ün Müslüman Rohingya’lara uygulanan soykırım nedeniyle Birleşmiş Milletler’in aldığı kararın ardından bu satışı Mynmar’a yapması ise tepki çekti.

Araştırmacı Gazetecilik Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi (OCCRP) ve Justice For Myanmar tarafından yapılan çalışmada, C295 uçaklarının satış belgelerine de ulaşıldığı bilgi kamuoyu ile paylaşıldı. 2019’da Birleşmiş Milletler’in Arakan Eyaleti’ndeki Müslüman Rohingya krizinin bir sonucu olarak dünyayı katı yaptırımlar uygulamaya çağırmasının ardından Avrupa Birliği (AB), Myanmar’a silah ambargosu uyguluyor.

İKİ UÇAĞA 38,6 MİLYON DOLAR

Elde edilen belgelere göre Mynmar Ürdün’e iki C295 tipi askeri nakliye uçağı için 38.6 milyon dolar ödedi. 2003 ve 2004 model olan uçaklar 73 asker veya 7 ton kargo taşıyabiliyor. Uçak, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından da kullanılan CN235’lerden geliştirildi.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Osmanlı’yı arkadan vuran Şerif Hüseyin’in soyu hala Müslümanları arkadan vurmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala