Hava Kuvvetleri

Macaristan, kiraladığı Gripen’leri modernize ettiriyor

Macar Hava Kuvvetleri’nin Mig-29’ların yerine ilk olarak 2006’da 10 yıllığına kiraladığı ve süresini 2026’ya kadar uzattığı JAS39 Gripen uçaklarını modernize kararı aldı. Son günlerde Macaristan’ın F-35 satışı için aday ülkeler arasında bulunduğu belirtilirken atılan bu adım dikkat çekti.

Scramble.nl sitesinin haberine göre halen 13 adet Gripen kullanan Macaristan’a İsveç farklı bir seçenek sundu. Macaristan farkını ödeyerek 2026’dan sonra uçağın yeni modeli JAS39E kiralamak veya kullanımını sürdürdüğü JAS39C (tek kişilik) ve JAS39D (çift kişilik) modellerin modernizasyonunu gerçekleştirebilecekti. Macaristan yeni nesil JAS39E yerine 13 adet JAS39’un modernizasyonu yapılacak.

Macaristan’ın elindeki 12 adet JAS39C ve bir JAS39D’yi en yeni MS20 Block 2 standardına yükseltecek. Bu zamanda Flygvapnet (İsveç Hava Kuvvetleri, İsveç Hava Kuvvetleri) tarafından kullanılan Gripen C ve D varyantlarının en son versiyonu. Çift koltuklu Gripen’lerden biri, seri 44, Swed AF’den çıktı ve zaten MS20 Block 2 standardı. Bu avcı uçağı, düşenin yerine 1 Temmuz 2016’da teslim edildi.

Hangi özellikler olacak?

Link 16: MS20 Block 2 yükseltmesi, Link 16(NATO Data Link) işlevselliğini artırarak ve sesli iletişimi en son NATO güvenli iletişim standardına güncellenmesi, uçağın muharebe ve iletişim yeteneklerini önemli ölçüde geliştirecek.

Yeni nesil mühimmat: Ayrıca, GBU-49 gibi yeni nesil lazer güdümlü bombalar, IRIS-T Kızılötesi Görüş Menzilinde (WVR) havadan havaya füze ve Meteor uzun dahil olmak üzere uçağa kurulabilecek çok çeşitli silahlar da Macar Gripen’lerinde kullanılabilecek. 

Radar ve sensör kapasitesi: Radar, sensör kabiliyetini geliştiren, havadan havaya hedef izleme aralığını genişleten ve performansı iyileştiren PS-05/A Mk 4’e güncellenecek. 

Mode 5 IFF: Düşman Dostunu Tanıma (IFF) NATO Modu 5 de kapasiteyi artıracak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala