Hava Kuvvetleri

Hintliler Brahmos’u Su-30’dan attı

Hindistan, geliştirdiği hipersonik seyir füzesi Brahmos için ikinci denemeyi gerçekleştirdi. Füze, Sukhoi Su-30MKI’nın altına takılarak deneme atışı yapıldı.

Deneme sonrasında India TV televizyonuna konuşan Hindistan Savunma Bakanlığı’ndan bir kaynak, “Hint Hava Kuvvetleri’ne ait Su-30, Pencap’taki Halvara hava üssünden 9.00 sularında kalkarak havada yakıt ikmalinden sonra 13.30 sularında hedefini vurdu. Bu, füzenin ikinci başarılı denemesiydi” ifadesini kullandı.

Uçağın 4 bin kilometreden fazla mesafe kat ederek havada yakıt ihmalinden sonra Bengal Körfezi’nde yer alan hedef gemiyi yok ettiği kaydedildi.

Daha önce Hindistan Savunma Bakanlığı, BrahMos hipersonik seyir füzesinin yanı sıra, Shaurya kısa menzilli hipersonik taktik füze, SMART anti denizaltı füze, Rudram-1 anti radar füze ile Pritkhvi-2 balistik füzenin başarılı testlerini duyurmuştu.

1998’de kurulan Rusya-Hindistan ortak silah şirketi olan BrahMos Aerospace, BrahMos ismini taşıyan füzeler, fırlatma sistemleri ve roket kontrol sistemlerini üretiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap