Savunma

BAE’ye F-35 satışını engellemek için yasa tasarısı verildi

Geçtiğimiz gün, ABD Kongresi, Birleşik Arap Emirlikleri’ne 10 milyar dolar değerinde 50 adet F-35 satışı için yeşil ışık yakmıştı. Bu satışı engellemek için ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Demokrat Eliot Engel ile 11 temsilci yasa tasarısı sundu.

Yasa tasarısı hakkında bilgi veren Eliot Engel, İsrail’in güvenliğinin riske atıldığını belirterek bu satışın gerçekleşmemesini istedi. Engel, “Trump yönetiminin neden olacağı can kayıplarını dikkate almaksızın parası ödendiği sürece ölümcül silahları herkesin eline vereceği aşikar hale gelmiştir. Dolayısıyla yeni ortakların F-35 ve diğer gelişmiş sistemleri almasının sonuçlarını değerlendirmek Kongreye kalmıştır” dedi.Orta Doğu ülkelerine satılacak silahların nasıl kullanılacağı ve başta İsrail’in güvenliği ve askeri üstünlüğü olmak üzere ABD’nin güvenlik menfaatlerine ters düşüp düşmediğinin iyi değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Engel, “Sunduğum tasarı, F-35 ve diğer hassas sistemleri satın almak isteyen ülkelerin hangi koşulları karşılaması gerektiğini açık bir şekilde ortaya koymaktadır.” dedi.

Tasarıya Engel’in yanı sıra Temsilciler Meclisinin Demokrat üyelerinden Brad Sherman, Ted Deutch, Josh Gottheimer, Brad Schneider, Wasserman Schultz, Stephanie Murphy, David Trone ve Garry Conolly de destek verdi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı