Hava Kuvvetleri

Finlandiya ihalesinde kazanan F-35

Finlandiya gelecek nesil savaş uçağı projesinde kazananın F-35 olduğunu açıkladı. Toplam 64 adet F-35A teslim alacak Finlandiya, F/A-18 filosunu yenileyecek. Projenin toplam finansal büyüklüğü ise 10 milyar Euro.

Yeni nesil uçak projesini 5 yıl önce başlatan Finlandiya, F/A-18’lerin yerine uçak alımı için imalatçılarla görüşmeler sonrasında test uçuşları gerçekleştirmişti. İhaleye Boeing F/A-18 E/F Super Hornet, Dassault Rafale, Eurofighter konsorsiyumu, Saab Grippen ve Lockheed Martin F-35A ile katılmıştı.

İhalenin kazanını bugün Finlandiya tarafından resmen açıklandı. Finlandiya 2027’den itibaren F-35A’ları teslim almaya başlayacak. Plana göre teslimat sürecinin 2030’a kadar tamamlanması hedefleniyor. Finlandiya mevcut 64 adet F/A-18’i ise 2025’ten itibaren peyderpey hizmetten çekecek.

Endüstriyel iş birliği

Alım ile birlikte Lockheed Martin Finlandiya’daki çeşitli kuruluşlara parça imalatı için pay verecek. Toplam 10 milyar Euro’luk anlaşmada 4,7 milyar Euro uçaklara, 2,9 milyar Euro yedek parça, bakım ve modifikasyonlara, 1,5 milyar Euro da F-35 için alınacak mühimmatlara harcanacak. Kalan 1 milyar Euro da sanayi katkısı için yapılacak yatırımlarda kullanılacak. Bu fiyatlar göre, Finlandiya şu ana kadar en düşük birim fiyatlı F-35’i almış olacak.

Lockheed Martin, geçtiğimiz aylarda yapılan anlaşma ile NATO üyesi olmayan İsviçre ile F-35 için el sıkışmıştı.

Rusya için kritik adım

Finlandiya, Rusya ile toplam 1300 kilometrelik sınıra sahip. Son yıllarda Finlandiya ordusuna yatırım yapması da dikkat çekici. F-35 konusunda Rus uzmanlar Finlandiya’nın bu alımla ABD’ye daha çok yaklaştığı görüşünde.

Toplam 730 uçak teslim edildi

Bugüne kadar toplam 730 adet F-35 teslim edildi. Dünyada 21 hava üssünde görev yapan uçaklar için 1535 pilot eğitimini tamamlandı. Teknik ekip sayısı da 11 bin 500’e ulaştı.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala