Hava Kuvvetleri

Finlandiya ABD’nin F-35 kıskacında

Savaş uçağı imalatçıları, gözlerini Finlandiya’nın açtığı ihaleye dikti. Envanterindeki F/A-18 Hornet uçaklarını yenilemek üzere ihaleye çıkan Finlandiya’ya Fransız imalatçı Dassault Rafale, ABD’li imalatçılardan Boeing F/A-18E Super Hornet ve Lockheed Martin de F-35 öneriyor.

Halen Finlandiya’nın elinde 55 adet F/A-18C ve D modelleri bulunuyor. Uçaklar 1992 yılında envantere girmeye başlamıştı. Mit-21’lerin yerini alan uçaklar, geçtiğimiz yıllarda yarı ömür modernizasyonuna tabi tutulmuş ve yeni nesil AIM-9X gibi hava-hava füzeleri atış kabiliyetine kavuşmuştu.

Geçtiğimiz günlerde başlayan denemelerde halen Finlandiya Hava Kuvvetleri Fransız Dassault Rafale’yi test ediyor. Ülkeye getirilen uçakların test uçuşlarının ardından Finlandiya bir rapor hazırlayacak.

F-35’İN FİYATI F/A-18’DEN UCUZ

İkinci ve üçüncü testler ise F-35 ile F/A-18 Super Hornet üzerinde yapılacak. Finlandiya Hava Kuvvetleri uzun yıllardır Boeing imalatı F/A-18 kullandığı için Super Hornet açısından bir avantaja sahip.

Ancak ABD, 50 adet tek kişilik F/A-18E, 8 adet çift kişilik F/A-18F ile elektronik karıştırma görevlerinde kullanılacak 18 adet EA-18G için toplam 14,7 milyar dolarlık fatura çıkardı. Avrupa’da en son Almanya EA-18G için onay vermişti.

Diğer taraftan bir sonraki nesil F-35A’nın oluşturduğu 64 uçaklık paket için 12.5 milyar dolarlık fiyat belirlendi. İki uçak arasındaki yaklaşık 2.2 milyar dolarlık fark ise dikkat çekici.

FSM ÜZERİNDEN PLANLAMA YAPILIYOR

Bu tür olası satış projelerinde ABD FMS olarak adlandırılan Yabancı Askeri Satışlar üzerinden ön onay ve liste satış fiyatı belirliyor. FMS’te ABD sanki kendi kuvvetleri için sipariş verir gibi adım atarak yüksek sayıda araç için uygun fiyat belirlemeyi hedefliyor. 

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap