Hava Kuvvetleri

Eurofighter için Avusturya ve Endonezya pazarlık masasında

Endonezya’nın Avusturya’nın elinden çıkarmayı planladığı 15 adet Eurofighter için pazarlık masasına oturuyor. Görüşmelerin bu ay içinde Endonezya’nın başkenti Jakarta’da başlaması planlıyor.

Avusturya yüksek maliyetler ve gerekli endüstriyel payın verilmediğini iddia ederek iki yıldır elindeki Eurofigter uçaklarını satmak üzere girişimlerde bulunuyordu. Endonezya temmuz ayında gönderdiği resmi mektup ile uçaklara talip olduğunu açıklamıştıb.

Avusturya’nın Krone Gazetesi’ne konuşan Savunma Bakanı Klaudia Tanner, bu konuda onayın hükümetten çıktığı ve görüşmelerin resmi olarak başlayacağını açıkladı. Endonezya Hava Kuvvetleri’ne satışı planlanan uçaklar için Avusturya eğitim ve bakım desteğinde de bulunmayı hedefliyor.

2002’DE SEÇİLDİ

Avusturya gelecek nesil savaş uçağı için 2002’de başlayan süreçte Eurofighter Typhoon ile Saab JAS 39C/D Gripen arasında ihaleyi gerçekleştirmişti. Kazanan Eurofighter için Avusturya toplam 2 milyar Euro ödemişti. Hepsi tek kişilik olan uçaklarda Avusturya ayrıca PIRATE kızılötesi sensör, kaska monteli görüntü sistemi, EuroDASS gibi ek sistemleri de almıştı.

Uzun süredir uçaklarla ilgili memnuniyetsizlik Avusturya kamuoyu tarafından tartışılıyordu. Avusturya’nın önüne ya 2 milyar Euro daha harcayıp uçakları modernize etmek ve 2049’a kadar kullanmak veya elinden çıkartarak tamamen uçaksız kalma alternatifinden Endonezya sonucu çıktı.

Endonezya, geçtiğimiz yıllarda Rusya’dan 11 adet Su-35 almak üzere anlaşma yapmış ancak bu teslimat gerçekleştirilememişti. ABD’nin tehditi sonrasında Endonezya Su-35 alımını durdurmuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap