Hava Kuvvetleri

Bin uçuş saatine ulaşan ilk F-35A pilotu oldu

F-35A Lightning II uçağıyla bin uçuş saatine erişen ilk ABD Hava Kuvvetleri pilotu Yarbay Jared “Vic” Santos oldu. 8 yıl önce başladığı F-35A uçuşlarında önemli bir kilometre taşını geride bırakan Santos,  “1.000 saate ulaşmak özel olduğum anlamına gelmez. Bu sadece yaşlı olduğum anlamına geliyor.” dedi.

Daha önce ABD ordusunda, donanmada ve deniz piyadelerinde görev yapan babası, amcası ve büyükbabasının kendisini hava kuvvetlerine katılmaya ikna ettiklerini söyleyen Santos, “Babam, lise son sınıfta özel pilot lisansımı almam için üniversite için biriktirdiği paranın bir kısmını kullanmama izin verdi ve uçuş eğitimine bir Cessna 172 ile başladım.” dedi.

Hava Kuvvetleri Akademisi’nden 2000 yılında mezun olduktan sonra F-15 ve F-18’lerde görev yapan ve F-15C’de bin 200 saatten fazla uçuşu bulunan Santos, F-35A’ya geçmeden önce, ABD Deniz Piyadeleri ile bir değişim programı sırasında da F/A-18 ile yaklaşık 800 saat uçtu.

“F-35’le ilk olarak Eglin Hava Kuvvetleri Üssünde uçtum. O zamanlar 1B blok yazılımımız vardı. 0,9 mach, 18 derece hücum açısı ve 5G ile sınırlandırıldık. Ne çok işlevli, ne de Link 16 veri bağlantımız yoktu.” diyen Santos, “Gizli ve olağanüstü sensörler bu jete gerçekten bir avantaj sağlıyor. Kullandığım benzetme şudur: Ben harika bir boksör değilim, ancak rakibimin gözlerini bağlayıp bana bir silah verirsen, her seferinde kazanırım. Gizlilik gözbağıdır, sensörler ve silahlar bir araya geldiklerindeyse F-35’i olağanüstü bir silah sistemi haline getirir.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala