Hava Kuvvetleri

B-2’ler Hint-Çin sınıra gidecek

ABD Hava Kuvvetleri, stealth yani radar görünürlülüğü düşük bombardıman uçağı B-2’leri bu aralar tansiyonun yüksek olduğu Hindistan-Çin sınırına gönderme kararı aldı. 

Bölgede uçuş yapacak B-2’ler gövde gösterinde bulunarak ABD’nin Hindistan’ın arkasında olduğuna dikkat çekecek.

Bir yandan da bu uçuşlar Çinliler tarafından dikkatle takip edilecek. Stealth uçak konusunda çalışmalar yapan ve ayrıca bu tür uçakları tespit etmek üzere radar geliştirme çalışmaları yapan Çin’in nasıl bir sonuç alacağı da merakla bekleniyor.

ABD Hava Kuvvetleri’nin en stratejik bombardıman uçaklarından biri olan B-2, Northrop Grumman tarafından geliştirilmişti. 1987 ve 2000 yılları arasında prototipler dahil 21 adet üretilen uçağın birim maliyeti o dönem 737 milyon dolardı. Bu paranın günümüz karşılığı ise 2,1 milyar dolar.

Bu güne kadar kazalarda sadece biri kaybedilen B-2’nin iki kişilik uçuş ekibi bulunuyor. Saatte maksimum 1010 km hıza çıkabilen uçak, 50 bin feet yükseklikten 11 bin kilometre menzile uçabiliyor.

Halen B-2’nin yerine benzer özelliğe sahip B-21 uçağı geliştiriliyor.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Muhtemelen o bölgede uçarken radar reflektörlerini çıkartmazlar. Aksi halde uçağın radar izi Çinliler’in eline geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap