Hava Kuvvetleri

Almanya’dan Airbus’a 38 adetlik yeni Eurofighter siparişi

Almanya uzun zamandır beklenen Eurofighter siparişini açıkladı. Alman Federe Meclisi Bundestag’ın onayı sonrasında belirlenen bütçeye göre Airbus’a Eurofighter Typhoon’un yeni nesli Tranche 4 için toplam 38 adetlik kesin sipariş verildi. Bu uçaklar ilk teslim edilen ve Tranche 1 olarak olarak adlandırılan Eurofighter’ların yerini alacak. 

Sipariş sayısı, opsiyonlarla birlikte 93 adete kadar çıkabilecek. Uçaklarda yeni nesil AESA Hensoldt radarı bulunacak. 

MUHARİP UÇAKLAR: EUROFIGHTER VE F/A-18 SUPER HORNET

Bu alımla birlikte Alman Hava Kuvvetleri’nin gelecek yapısı Eurofighter ile ABD’den satın alınacak F/A-18 E/F Super Hornet uçaklarından oluşacak. Almanya 30 adeti nükleer bomba taşıma kapasitesine sahip F/A-18 E/F Super Hornet, 15 adeti de elektronik karıştırma yapabilen EF-18G Growler uçaklarından sipariş vermişti.

Yapılan toplam 5,4 milyar Euro’luk anlaşma ile Airbus Almanya için 7 adeti çift kişilik olmak üzere uçak imalatına kısa süre içinde başlayacak. Teslimatların 2025’ten itibaren gerçekleşmesi ve 2030’da tamamlanması öngörülüyor.

TEST MERKEZİ KURULACAK

Teslimatla birlikte 4 adet uçak test merkezi için ayrılacak. Bu merkezde Eurofighter uçaklarının geleceğine dönük geliştirme ve yeni mühimmat denemeleri yapılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap