Hava Kuvvetleri

Akar Ceylan Filo ile Ege semalarında

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile geldiği 1’inci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda Hava Kuvvetleri Komutanlığının 2020-2021 Eğitim Uçuş Yılı’nın açılışını dün özel bir uçuşla yaptı.

Bakan Akar, uçuş için “Her zaman her yerde” parolasıyla görev yapan 113’üncü Filo Komutanlığı’na geldi. “Ceylan” olarak bilinen Filo Komutanlığının, personeli tarafından karşılanan Bakan Akar daha sonra uçuş brifingi aldı. Ankara’dan Eskişehir’e intikal eden ve bir dönem RF-4’lerle görev yapan filonun yerini alan Ceylanlar, taşıdıkları DB110 tipi özel pod ile Hava Kuvvetleri’nin keşif faaliyetlerini gerçekleştiriyor. 

 

Diğer pilotlarla katıldığı uçuş brifinginin ardından Bakan Akar beraberinde Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Küçüakyüz ve Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile teçhizat odasına gitti.

F-16 İLE GÖREVE ÇIKTI

Uçuş teçhizatlarını kuşanan Bakan Akar ve Komutanlar önce uçak başına, buradaki son kontrollerin tamamlanmasının ardından ise F-16’nın kokpitine geçti.

Kontroller sonrasında Bakan Akar  F-16 savaş uçağı ile Ege Denizi’nin kuzeyinde dörtlü kol uçuşuna liderlik ederek 2020-2021 Uçuş Eğitim Yılı’nın açılış uçuşunu gerçekleştirdi.

ŞEHİTLER ABİDESİNİ SELAMLADI

Çanakkale Boğazı üzerinden uçan Bakan Akar ve Komutanlar, Şehitler Abidesi’ni selamladı. Bakan Akar, burada “Ceylan 30” çağrı kodu ile koldaki diğer personele hitap ederek, “Başta burada yatan şehitlerimiz olmak üzere tüm aziz şehitlerimize layık olmaya çalışacağız, mücadelemize Çanakkale ruhu ile devam edeceğiz” diye konuştu. Bakan Akar, bugüne kadar gerçekleştirdikleri başarılı görevlerden dolayı personeli kutlayarak yeni uçuş yıllının da başarılı geçmesi temennisinde bulundu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, F-16 uçuşunun ardından 401. Test Filo’yu ziyaret ederek TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen yerli hava-hava füze ve mühimmat sistemlerini inceledi.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap