Hava Kuvvetleri

ABD F-16 için izin vermezse…

CNN Türk’teki yayına katılan Akıl Çemberi Programına katılan Savunma Sanayi Başkanı, “ABD F-16 için izin vermezse ne yapılacak?” sorusunun cevabını verdi. Demir, “F-16 modernizasyonu konusunda da cin şişeden çıktı. Kitlerin ne olduğunu biliyoruz. Üretiriz, takarız. Elektronik modernizasyonu yaparız. F-16’ları Özgürleştirdik. Ama uğraştık, zaman ve para harcadık. Viper konfigürasyonunu da yaparız” dedi.

Halen Türkiye, F-16 Block 70 alımı için görüşme yapıyor. ABD’den Block 70 için izin çıkmazsa Türkiye’nin kendi modernizasyonunu yapacak seviyede olduğuna dikkat çekti:

“Özgür Projesi yolun yarısını aştı. ASELSAN ile AESA radarı aşıldı mı sorun kalmadı.

Topluma karşı doğru anlatmak lazım. Biz bunu yapabiliyoruz. ABD modernizasyona evet derse uçakları yollayacaksınız. B süre yıllar alır. Ama biz bunu çok daha hızlı yapabiliriz”

Yunanistan bizden üstün mü?

“Bu sorunun cevabını Hava Kuvvetleri verir. Ancak kamuoyu şunu düşünsün. MİUS çıktığında, Hürjet eğitim uçağından çıktığında alanda sürprizler çıkacak. Elllerindeki imkanı bertaraf edecek teknolojiler üzerinde çalışıyoruz. Fikirlerimiz var, projelerimiz var, ama daha çok yolumuz var. Bunları yapacağız”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala